
Grudziądz
Dobre jedzenie i muzyka na "Święcie ziarna" w Grudziądzu
Gratka dla miłośników dobrego, zdrowego jedzenia i świetnej muzyki. Wszystko to czekać będzie na rodzinnym festynie "Święto ziarna" już w sobotę, w g. 13-19 na lotnisku w Lisich Kątach pod Grudziądzem.
Podczas imprezy promowane będą produkty zbożowe: pieczywo, kasze, płatki kukurydziane itp. Warsztaty kulinarne kuchni fit poprowadzi Paweł Suski, porad udzielać będzie dietetyczka Natalia Mogiłko. Kibice spotkają się z żużlowcem Krzysztofem Buczkowskim oraz kulturystą Tomaszem Lechem.
Gwiazdą imprezy będzie zespół Cree z Sebastianem Riedlem, synem Ryszarda Riedla, legendarnego wokalisty zespołu Dżem.
Wstęp bezpłatny.
Na zdjęciu: Podczas "Święta ziarna" zagra zespół Cree

Grudziądz
Zabawa przy muzyce dawnej wśród ruin grudziądzkiego zamku
W weekend w Grudziądzu trwać będzie Festiwal Muzyki Dawnej im. Piotra z Grudziądza
Najciekawiej zapowiada się sobotnia impreza festiwalowa. Będzie trwała od g. 19 do 21.45 na Górze Zamkowej. Wystąpią: chór Tibi Mariae z Grudziądza, Oktet Żeński Cantores Novienses z Nowego, zespół muzyki dawnej Grupa Radnyna z Pruszcza Gdańskiego. Średniowiecznego charakteru koncertom dodadzą pokazy m.in. tańca w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych: Wilcza Rota z Grudziądza i Rota Zbrojna Grodu Lubicz.
Dzięki zaangażowaniu członków Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz sprzętu z obserwatorium, będzie okazja, aby spojrzeć przez teleskop na Słońce oraz obejrzeć seans w mobilnym planetarium. W finale imprezy pokaz umiejętności dadzą tancerze teatru ognia Arta Foc.
Wstęp bezpłatny.
Na zdjęciu: Na Festiwal Muzyki Dawnej do Grudziądza zaprasza chór Tibi Mariae

Gniewkowo
Urząd Miasta w Gniewkowie zaprasza do obejrzenia największego w Europie desantu, od czasów drugiej wojny światowej, w ramach międzynarodowych ćwiczeń "Anakonda 2016". Wydarzenie będzie można obserwować we wtorek, 7 czerwca, o godz. 15 w Kijewie (boisko szkolne).

Gruczno
Dni Młynów w Grucznie
W sobotę Stary Młyn w Grucznie będzie otwarty dla turystów. Okazją są Dni Młynów, które w Europie odbywają się od dziesięcioleci. Polska włącza się w nie pierwszy raz. Nasz region reprezentują tylko dwa młyny - wiatrak w Bierzgłowie k. Torunia i właśnie Stary Młyn w Grucznie.
I tak w sobotę o godz. 12, 14 i 16 po młynie oprowadzi Justyna Ziemniewska, córka ostatniego kierownika młyna. O 14 rozpocznie się wypiek chleba w piecu chlebowym, a o 20 - ognisko i szukanie trojszyków - to szkodniki, ale w tym wypadku tak "pieszczotliwie" nazwano drobne upominki.
Zwiedzanie młyna jest bezpłatne. Za udział w ognisku (dwie kiełbaski, bułkę i pół bochenka z pieca) trzeba zapłacić łącznie 10 zł, jeśli ktoś zgłosi się wcześniej pod nr tel. 52 33 15 000. Osoby, które się nie zapiszą, wydadzą 20 zł.
Stary Młyn w Grucznie powstał w 1888 r. Był młynem wodnym, a od 1948 do 1991 r. napędzał go silnik elektryczny. Wszystkie urządzenia młyńskie są kompletne. Obecny właściciel - Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły - jest w trakcie przygotowań do ponownego uruchomienia młyna i pokazowego przemiału zbóż.