- Kościół z przełomu XIII/XIV wieku jest stopniowo odnawiany i zabezpieczany. Właśnie zakończono następny etap jakim była konserwacja 4 konfesjonałów – informuje asystentka burmistrza Kowalewa Karolina Kowalska.
W ubiegłym tygodniu dokonano odbioru tych prac. Efekty obejrzał wojewódzki konserwator zabytków Sambor Gawiński i burmistrz Kowalewa Andrzej Grabowski. O renowacji opowiadał ks. Kanonik Benedykt Drewek - proboszcz parafii w Wielkiej Łące i wykonawca prac – konserwator Irena Bulderberg z pracowni Relief. Prace kosztowały 30.4 tys. zł. Przedsięwzięcie wsparła gmina Kowalewo przekazując 7 tys. zł na ten cel.
- Kościół w Wielkiej Łące to jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych jakie miałem okazje podziwiać. Patrząc na wyposażenie kościoła nie sposób nie zauważyć wszystkich dopracowanych szczegółów. Po odrestaurowaniu ołtarzy, figurek, witraży, ławek, feretronów, a teraz konfesjonałów całe wnętrze robi bardzo podniosłe wrażenie. Osoby zwiedzające mówią, że nawet katedralne. Jest to duża zasługa gospodarza ks. Benedykta, który od początku swojej pracy duszpasterskiej na tej parafii postawił sobie za główny cel przywrócenie świetności świątyni - mówi burmistrz Andrzej Grabowski.
Proboszcz parafii regularnie sięga po środki unijne, marszałkowskie, samorządowe, państwowe, od konserwatora zabytków, by przywrócić blask kościołowi.
- Również zewnętrzny wygląd świątyni został dogłębnie poprawiony. Posiada nowy dach, kopuły, część elewacji i ogrodzenie. Obecnie trwają pracę przy poprawie elewacji podpór wieży po stronie południowej i północnej. To zadanie dofinansowuje urząd konserwatora i marszałka – dodaje Karolina Kowalska.
W planach są jeszcze prace restauratorskie ambony.