Parlamentarzyści zaprezentowali propozycje wprowadzenia zmian w prawie.
- Sołectwo jest niezwykle ważną jednostka, ale nie ma prawnych kompetencji. Wiele zależy od statutu gminy. Ustawa o samorządzie gminnym gwarantuje sołtysom ochronę prawną, ale to niedostateczne rozwiązanie. Zakładamy uregulowanie terminów wyborów sołtysów – może to być jeden dzień w kraju, może to być okres np. 3 miesięcy od wyborów samorządowych. Rozważamy wprowadzenie diet dla sołtysów. Od gospodarzy sołectw chcemy się dowiedzieć jakie widzą problemy prawne, które należy uregulować – mówiła posłanka Iwona Michałek.
Jarosław Gowin, który przed spotkaniem w Elgiszewie, odwiedził UMK w Toruniu, zaznaczył, że jest za równomiernym rozwojem kraju.
- Niezwykle ważny jest głos liderów społeczności wiejskich. Nawet wójtowie nie znają tak dobrze lokalnych problemów jak sołtysi – uważa wicepremier. - Przygotowaliśmy ze zrzeszeniem małopolskich sołtysów projekt ustawy.
Dieta dla sołtysa
Zdecydowana większość sołtysów opowiedziała się za wprowadzeniem diet, ale zróżnicowanych w zależności od wielkości sołectwa.
Szef biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Filip Szreter przedstawił informację z realizacji programów.
- Nie pamiętam przez 15 lat pracy, by było tak szerokie wsparcie, szybkie i skuteczne. Rekompensaty za klęskę suszy były wypłacane 2 dni po złożeniu wniosków. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się projekt wsparcia Kół Gospodyń Wiejskich. W naszym województwie zarejestrowano około 600 organizacji. Rolnicy dostali możliwość sprzedaży swoich produktów do 40 tys. zł bez opodatkowania. Sołtysi maja możliwość przekazywania mieszkańcom informacji – mówił Filip Szreter.
Marcin Wroński, w wojewódzki inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy mówił m.in. o rozważnym stosowaniu środków ochrony roślin i charakterze gospodarstw.
- W województwie jest 60 tys. gospodarstw, ale tylko 9 tys. z nich zajmuje się wyłącznie działalnością rolniczą – mówił inspektor.
Sołtysi aktywnie uczestniczyli w dyskusji i mieli sporo pytań do parlamentarzystów. Postulowali, by ustawowo w każdej gminie działał Fundusz Sołecki oraz by sołtysi mieli prawo do zabierania głosu na sesjach i komisjach Rady Gminy. Byli przeciwni organizacji wyborów sołeckich jednego dnia.
Odrzucony pomysł
- By zwiększyć frekwencje zapraszamy na zebrania wójta, więc jednego dnia nie byłby on w stanie odwiedzić wszystkich sołectw – mówił Ryszard Kryszewski z gminy Wielka Nieszawka.
Sołtys Brygida Czapniewska z Małej Nieszawki postulowała m.in. o rozwiązania prawne, by zatrzymywać lekarzy w kraju oraz ośrodkach zdrowia na wsi zapewnić dostęp do pediatry czy ginekologa.
Karolina Rosołowska, sołtys Białkowa apelowała o dopracowanie Funduszu Dróg Samorządowych, ponieważ w obecnym kształcie za mało dróg spełnia kryteria ubiegania się o wsparcie.
- Dziękujemy za przybycie oraz za wszystkie postulaty, które padły podczas spotkania. To właśnie dzięki nim będziemy mogli udoskonalić nasze starania i pracę na rzecz pracy sołtysów. Było to pierwsze spotkanie w tej sprawie, ale na pewno nie ostatnie – deklaruje Iwona Michałek.
Flash Info odcinek 5 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.