W tych widowiskowych zawodach wystartowało 20 uczestników w dziesięciu dwuosobowych drużynach. Konkurencje wymagały od uczestników ogromnej kondycji fizycznej, sprytu i niemałej precyzji oraz szybkości, ponieważ większość zadań i konkurencji była wykonywana na czas. Równie ważne podczas turnieju było zachowanie zasad BHP, które są bardzo ważne przy pracach z piłą spalinową.
Po raz pierwszy w Turnieju Drwali w Lubczy udział wzięła kobieta. Była nią Roksana Redman. Razem z Piotrem Jendrzyńskim reprezentowała Team Bajka i stanęła na podium.
Drwale rywalizowali ze sobą podczas siedmiu konkurencji:
- ścinaniu kłody do celu,
- cięciu kłody i łupaniu pociętego drewna,
- okrzesywaniu kłody,
- wymianie łańcucha w pile,
- przerąbaniu kłody,
- wykonaniu rzeźby,
- cięciu gatrem.
Celem konkursu jest propagowanie profesjonalnych umiejętności drwali i pilarzy, ducha sportowego oraz integracja lokalnej społeczności.
Podczas zawodów dla publiczności były przygotowane posiłki, które można było nabyć za symboliczną cegiełkę wsparcia dla Natana Wiśniewskiego z Więcborka, chorującego na encefalopatię pourazową.
Wyniku Turnieju Drwali 2023 w Lubczy
Zacięta walka drwali zakończyła się następująco:
- miejsce „Nadleśnictwo Runowo” w składzie Marcin Paszylk i Daniel Lemańczyk,
- miejsce „Drwale z Krajny” w składzie Marcin Brewka i Piotr Szostak,
- miejsce „Team Bajka” w składzie Roksana Redman i Piotr Jendrzyński,
- miejsce „Drwale Sępólno” w składzie Łukasz Belter i Arkadiusz Belter,
- miejsce „Sąsiedzi Borzyszkowo” w składzie Arkadiusz Niewierowski i Paweł Piłka,
- miejsce „Nadleśnictwa Złotów” w składzie Damian Trojanowicz i Michał Kontzer,
- miejsce „Nadleśnictwa Lipka” w składzie Sławomir Tyczyński i Arkadiusz Ratajczak,
- miejsce „OSP Lubcza” w składzie Robert Domagała i Lech Nikel,
- miejsce „Bart Sępólno” w składzie Bartosz Jendrzyński i Kamil Miler ,
- miejsce „OSP Wielki Buczek” w składzie Witold Kwaśniak i Łukasz Łopian.
Uczestnicy zostali nagrodzeni medalami, bonami upominkowymi i nagrodami rzeczowymi. Organizatorami imprezy byli: Urząd Miejski w Więcborku i KS Time Lubcza, współorganizatorami: Nadleśnictwo Runowo, Sołectwo Lubcza, natomiast partnerami wydarzenia -KGW Lubcza oraz PSB Mrówka Więcbork.
Na zakończenie imprezy jej organizatorzy już zapowiedzieli piątą edycję tego turnieju, żegnając się „do zobaczenia za rok”.
