- Zbieramy informację o miejscach, w których mieszkańcy Bydgoszczy nie mogą się komfortowo poruszać - mówi Paweł Górny, przewodniczący stowarzyszenia. - Chodzi o dziury w chodnikach, ale też o zbyt krótkie zielone światło, brak przejść dla pieszych lub konieczność nadłożenia drogi, gdy idzie się z wózkiem dziecięcym, a po drodze są np. schody bez podjazdu. Można nam również zgłaszać miejsca, gdzie notorycznie łamane są zakazy parkowania.
Zgłoszenia przyjmowane będą do 30 września br. Wystarczy wypełnić formularz na stronie https://piesi.bydgoszcz.pl/bezpiecznipiesi/ lub przesłać je na maila [email protected].
- Nasze stowarzyszenie działa od trzech lat - mówi Paweł Górny. - Przez ten czas otrzymaliśmy mnóstwo sygnałów od mieszkańców np. dotyczących dziurawych i koślawych chodników. Przykładem mogą być chociażby ul. Nowa, czy ul. Orla od ul. Stromej w kierunku wschodnim. Niektórzy skarżyli się też, że chociaż zachęca się ich do korzystania z komunikacji miejskiej, to czasem w niektórych miejscach dojście nie jest komfortowe, bo np. zatrzymują ich światła, jest zbyt stromy podjazd dla wózków i w efekcie wydeptują trawniki, by pokonać schody. Interwencje w ZDMiKP przynosiły różny skutek. Dlatego uznaliśmy, że usystematyzowanie tych wszystkich zgłoszeń będzie dobrym pomysłem.
Na ich podstawie opracowany zostanie "Społeczny raport o stanie infrastruktury pieszej w Bydgoszczy".
- Lokalizacje wskazane przez bydgoszczan ocenią także pod kątem bezpieczeństwa zewnętrzni eksperci - mówi Paweł Górny. - Dodatkowo publikacja zostanie rozszerzona o dobre praktyki w zakresie infrastruktury miejskiej z innych miast i Bydgoszczy.
Stowarzyszenie chce też monitorować miejsca, które w raporcie zostaną wskazane jako niebezpieczne lub szczególnie nieprzyjazne.
- Lista wszystkich miejsc oraz nadesłane materiały, np. zdjęcia, pomiary, filmy, które otrzymamy od mieszkańców lub które powstaną podczas prowadzonej przez nas weryfikacji zgłoszeń, będą przekazywane do ZDMiKP - podkreśla Paweł Górny. - W przypadkach skrajnych np. niezgodne z prawem wyznaczenie miejsc parkingowych przez miasto, będziemy wnioskować do wojewody kujawsko-pomorskiego o podjęcie natychmiastowych działań kontrolnych.
Projekt jest finansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.
