Ośrodek Edukacji Przyrodniczej powstał w Więcborku w miejsce tzw. starej remizy przy Jeziorze Więcborskim, o czym wielokrotnie informowaliśmy. Obiekt, który teraz ma z zewnątrz kształt fali, został całkowicie zmodernizowany, a co ważne - dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Nowoczesny Ośrodek Edukacji Przyrodniczej
Główną częścią budynku jest sala edukacyjna wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny. Pomieści 50 osób. Nowy obiekt jest przeznaczony do prowadzenia zajęć z edukacji przyrodniczej, w tym lekcji terenowych, ekspozycji wystaw czy spotkań konferencyjnych. Są tam również pomieszczenia administracyjno-biurowe, socjalne, sanitarne, kotłownia, magazyn i archiwum.Ze starego obiektu pozostała drewniana wieża strażacka. Odnowiono ją i wzmocniono.
- Wieża od lat wpisuje się w krajobraz Więcborka, dlatego ja pozostawiono. Być może uda się ją w przyszłości zaadaptować na miejsce hibernowania nietoperzy. W niedalekiej przyszłości chcemy również pozyskać kolejne środki zewnętrzne, tym razem na zagospodarowanie terenu wokół ośrodka m.in. na mini ogródek botaniczny
– zdradził nam Mirosław Łebek z KPK.
Obecnie pracownicy krajeńskiego parku są w trakcie przeprowadzki z dotychczasowej siedziby, czyli więcborskiego domu kultury. Prawdopodobnie w połowie września zainteresowani nowym obiektem będą mogli zobaczyć efekty półtora rocznej pracy nad powstaniem ośrodka koedukacji. Jak mówi Mirosław Łebek, już teraz mieszkańcy chwalą efekt końcowy inwestycji, co bardzo cieszy pracowników KPK.
Budowa ośrodka edukacyjnego w Więcborku kosztowała ok. 1 mln 250 tys. zł. 85 procent tej kwoty zostało stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
