Przed wojną i krótko po niej tereny wchodzące w skład dzisiejszej gminy należały administracyjnie do gmin Inowrocław-Wschód i Inowrocław-Zachód. Potem weszły w skład gromad: Gniewkowo, Jaksice, Marcinkowo, Radojewice, Pakość, Rojewo i Tupadły. Gmina Inowrocław w dzisiejszym kształcie powstała 40 lat temu.
Z okazji tego jubileuszu w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu odbyła się wczoraj uroczysta gala. Cztery osoby otrzymały zaszczytny tytuł "Zasłużony dla Gminy Inowrocław". Są to: Alina Książek (aktywna działaczka Koła Gospodyń Wiejskich, sołtys, radna, twórczyni produktów regionalnych), Krystyna Wysocka (również działaczka KGW, radna i sołtys, mocno zaangażowała się w walkę o utrzymanie obecnych granic gminy Inowrocław), Tadeusz Kwiatoń (przez 16 lat pełnił funkcje wójta, przyczynił się do rozwoju stowarzyszeń, kół gospody wiejskich, ludowych zespołów sportowych i ochotniczych straży pożarnych) oraz Michał Witold Ranus (doktor weterynarii, przez 8 lat był przewodniczącym Rady Gminy Inowrocław, współzałożyciel Towarzystwa Ochrony Lasów Balczewskich).
Obaj panowie otrzymali również Krzyże Zasługi nadane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego: Tadeusz Kwiatoń - srebrny, a Michał Witold Ranus - brązowy.
Podczas gali padło wiele ciepłych słów na temat gmin Inowrocław i jej mieszkańców. - Gmina Inowrocław kojarzy mi się z protestami, w trakcie których broniliście swojej ziemi i swojej gminy. Bo czasami tak trzeba. Dziękuję wam za tamtą bardzo dobrą obywatelską postawę. Dziękuję również za to, że mimo wielu różnic potraficie się dogadać, żeby wspólnie działać - mówił Dariusz Kurzawa wicemarszałek
Starosta Tadeusz Majewski szczególnie ciepło wyrażał się o wójcie Tadeuszu Kwiatoniu. - Gdy ja zaczynałem pracę samorządową, on już był doświadczonym samorządowcem. Wspierał mnie i uczył. Twierdził zawsze, że "Tadeusza nic nie rusza". Dziś znów macie Tadeusza za wójta - wyznał z uśmiechem.
Wójt Tadeusz Kacprzak dziękował mieszkańcom za konstruktywną współpracę, ale i za krytykę. - Polska jest dziś podzielona jak nigdy dotąd. Można się w tych podziałach pogubić. My musimy sobie dziś odpowiedzieć na pytanie, co dla nas jest najważniejsze. Chcemy, aby tutaj rozwijały się talenty naszych dzieci. Chcemy tutaj się realizować i tutaj spełniać, bo tu jest nasze miejsce na ziemi. Ta gmina jest małą, ale dla nas wielką ojczyzną. Idźmy w poprzek podziałów. Szukajmy tego co nas łączy, a nie co dzieli - apelował.
Uroczystość uświetnił występ zespołu "Pieśni i Tańca Ziemi Bydgoskiej". Grupa przedstawiła program patriotyczny.
Czytaj e-wydanie »