KREZUSI (mln Euro)
KREZUSI (mln Euro)
1. Ronaldo (Real) - mies. 1,083 (rocznie 13); 2. Ibrahimovic 1 (12); 3. Messi (obaj Barcelona) - 875 tys. (10,5); 4. Eto'o (Inter) - 875 (10,5); 5. Kaka (Real) - 833 (10); 6. Adebayor (Man. City) - 708 (8,5); 7. Benzema (Real) - 708 (8,5); 8. Tevez (Man. City) - 666 (8); 9. Terry (Chelsea) - 625 (7,5); 10. Lampard (Chelsea) - 625 (7,5).
Lubimy zaglądać do portfeli. Najchętniej do cudzych. Jeszcze bardziej, gdy mamy wgląd w konta sportowców. Jest tajemnicą poliszynela, że wśród najlepiej zarabiających przedstawicieli świata sportu są, obok golfistów i koszykarzy NBA, piłkarze. Zarobki futbolistów prześwietlił właśnie portal futebolfinance.com.
Jak grać to tylko w La Liga
"Finansiści" tego portalu przyjrzeli się apanażom piłkarzy czołowych lig Starego Kontynentu. Brano pod uwagę sumę zapisaną w kontrakcie; a więc bez premii, także jeszcze przed zapłaceniem podatku. Na tej podstawie powstał ranking 50 najlepiej zarabiających piłkarzy tylko z samej gry. Większych niespodzianek nie ma; ci, którzy przechodzili z klubu do klubu zadbali o "godziwy" kontrakt indywidualny. Dlatego na samym szczycie znalazł się Cristiano Ronaldo. Gracz Realu Madryt zarabia rocznie 13 mln euro (jego miesięczna gaża wynosi 1.083 mln euro). Milion mniej niż gwiazdor "Królewskich" otrzymuje as Barcelony - Zlatan Ibrahimovic (milion miesięcznie). W pierwszej trójce znalazło się jeszcze miejsce... dla dwóch piłkarzy. Po 10,5 mln zarabiają bowiem Leo Messi (Barcelona) - najlepszy piłkarz globu w minionym sezonie oraz Samuel Eto'o z Interu Mediolan. Jak łatwo się domyśleć najlepiej płacącą ligą świata jest hiszpańska La Liga. W czołowej dziesiątce znalazło się bowiem jeszcze dwóch piłkarzy grających w tej lidze. Tylko o pół "bańki" mniej od Argentyńczyka pobiera rocznie Kaka w Realu. Brazylijczyk jest zresztą ostatnim piłkarzem, którego zarobki są większe lub równe 10 milionom.
Szejkowie windują zarobki
CZEKAMY NA OPINIE
Nie gorszą Państwa zarobki współczesnych piłkarzy? Wypowiedzcie się na naszym forum.
Cztery pozostałe miejsca w czołowej "10“ zajmują już przedstawiciele Premier Ligue. Na Wyspach, co nie jest tajemnicą, zarobki piłkarzy winduje obecnie Manchester City, zarządzany przez szejków. Właśnie rankingowe 6. i 7. miejsce przypadło graczom The Citizens; 8,5 mln zarabia Emmanuel Adebayor, a pół mln mniej pobiera z kasy Carlos Tevez, który na przejściu z United zyskał, jak widać, nie tylko sportowo (gra regularnie w pierwszym składzie). Po 7,5 mln dostają z kolei John Terry i Frank Lampard, najbardziej oddani zawodnicy w Chelsea i jak widać w szczególny sposób wyróżnieni przez właściciela klubu Romana Abramowicza.
Warto dodać, że pierwsi piłkarze z innej ligi niż angielska, włoska lub hiszpańska, plasują się na miejscach 26-30. Po 5,5 mln zarabiają Arjen Robben oraz Bastian Schweinsteiger z Bayernu Monachium. Bawarski klub jest zresztą jedynym spoza Serie A, La Liga czy Premier League klubem reprezentowanym przez 50 najlepiej zarabiających piłkarzy.
Gdy spojrzy się na ranking przez pryzmat klubów wychodzi, że aż 8 piłkarzy oddelegowała Barcelona, po 7 Chelsea i Manchester City, 6 Real Madryt, 4 Bayern, Milan i Manchester United. A jak wygląda to z perspektywy lig? 20 piłkarzy jest z Premier League, 17 z La Liga, 8 z Serie A i czterech z Bundesligi.
Beckham - słup reklamowy
Jest na tym portalu jeszcze jedno interesujące zestawienie. Listę 20 piłkarzy zestawiono sumując ich klubowe apanaże i wartość kontraktów sponsorskich. Bezapelacyjnym liderem okazał się, co było zresztą do przewidzenia, David Beckham. Jego "skromniutki" kontrakt z AC Milan opiewający ledwie na 5 mln euro po zsumowaniu innych reklamowych źródeł dochodu daje łączną kwotę 32.400 milionów euro! Za pomocnikiem "rossonerich" jest potem przepaść. Tylko Mess'emu udało się na tyle godziwie dorobić do "pensji", że jego apanaże po zsumowaniu przekraczają nieznacznie 20 mln euro. Ciekawostką jest, że jego klubowy kolega - Ibrahimović zdecydowanie lepiej zarabia w Barcelonie niż ma wzięcie u sponsorów (kontrakty warte tylko 5 mln euro).