Wielka Sobota - co oznacza?
Wielka Sobota to ostatni dzień Wielkiego Tygodnia. Jest to również trzeci i ostatni dzień Triduum Paschalnego. W Kościele katolickim charakteryzuje się wyciszeniem i oczekiwaniem na przyjście Jezusa Chrystusa. Jest to święto ruchome.
Przez całą Wielką Sobotę w przygotowanych na tę okazję kaplicach trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Chodzi o symboliczne czuwanie przy Grobie Pańskim. Biorą w nim udział harcerze, ministranci i czasami także strażacy.
Wielka Sobota - co się wydarzyło
Według Nowego Testamentu po zachodzie słońca w sobotę, przed dniem zmartwychwstania Chrystusa, arcykapłani i faryzeusze zabrali się u Poncjusza Piłata, aby nakłonić go do postawienia straży przed grobem Jezusa. W ten sposób chcieli nie dopuścić do tego, aby uczniowie wykradli ciało.
Wielka Sobota - jak ją obchodzimy
W Wielką Sobotę w Kościele katolickim nie są odprawiane msze święte. Zamiast tego dokonywany jest obrzęd poświęcania pokarmów, które spożywane są podczas śniadania w Niedzielę Wielkanocną. Jedzenie przynoszone jest w wiklinowych koszyczkach ozdobionych wstążeczkami i kwiatami.
To należy włożyć do koszyczka ze święconką. Zobacz, co symbo...
Do koszyczka, tzw. Święconki, wkłada się m.in. chleb, jajka, chrzan i szynkę. Zwyczaj ten sięga wczesnego średniowiecza.