Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2021 w Kujawsko-Pomorskiem. Takie zasady będą panować w kościołach w naszym regionie

W tym roku z powodu pandemii w większości parafii święcenie potraw odbędzie się przed kościołami. Niektóre w ogóle zrezygnowały ze święconki zachęcając parafian do modlitwy w domu.
W tym roku z powodu pandemii w większości parafii święcenie potraw odbędzie się przed kościołami. Niektóre w ogóle zrezygnowały ze święconki zachęcając parafian do modlitwy w domu. Przemek Świderski
Wielkanoc 2021 to ograniczona liczba wiernych w kościołach, święcenie potraw przed świątyniami, obowiązkowe maseczki i dystans. Wszystko oczywiście z powodu pandemii. Parafie w Kujawsko-Pomorskiem opracowały już szczegółowe instrukcje dla wiernych.

Z powodu koronawirusa tegoroczna Wielkanoc będzie inna od świąt, które pamiętamy sprzed pandemii. W kościołach obowiązują obostrzenia sanitarne, do których powinni zastosować się wierni, a nad przestrzeganiem wytycznych mają czuwać kapłani.

Najważniejsze obostrzenia dotyczące świątyń to ograniczenie liczby osób, które mogą jednocześnie przebywać w miejscach kultu religijnego. Zgodnie z decyzją rządu, na jedną osobę w kościele musi przypadać 20 m kw. Nadal obowiązuje też zakrywanie ust i nosa za pomocą maseczki oraz zachowywanie dystansu społecznego (1,5 m od innych osób).

To też może Cię zainteresować

W Wielkanoc w kościołach będą liczyć wiernych

Z powodu obostrzeń w wielu świątyniach na nabożeństwie wewnątrz kościoła będzie mogło spotkać się znacznie mniej wiernych.

W Grudziądzu, nawet w bardzo dużych świątyniach z powodu obostrzeń, może przebywać bardzo mało wiernych. Dla przykładu: w okazałej grudziądzkiej bazylice we mszy świętej uczestniczyć może zaledwie 35 osób. W sąsiednim "Duchu zaledwie 14, a w pobliskim kościele "Młodzieżowym" 40 wiernych. Przed niektórymi grudziądzkimi kościołami zamontowano nagłośnienie, aby uczestniczenie w liturgii ułatwić wiernym, którzy w świątyniach się nie zmieszczą.

W kościele Narodzenia NMP i Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty we Włocławku we mszy będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 50 osób, w kościele św. Jana Chrzciciela – tylko 20.

W kościele Świętej Królowej Jadwigi na osiedlu Rąbin, największym w Inowrocławiu, jednorazowo może przebywać 225 osób. Pozostali wierni mogą uczestniczyć w liturgii przed świątynią przed którą ustawiono ławki.

Jeszcze mniej wiernych zajmie miejsca w kościołach w mniejszych miejscowościach. Na przykład, w kościele parafialnym w Sępólnie Krajeńskim na mszach będzie mogło przebywać nie więcej niż 30 osób. W Kolegiacie w Kamieniu Krajeńskim podczas nabożeństw może spotkać się maksymalnie 30 osób, w filiach – 10.

W Wielkanoc w kościołach będą liczyć wiernych

Na proboszczach poszczególnych parafii spoczywa obowiązek dopilnowania, aby wierni przestrzegali sanitarnych wytycznych.

- W naszym kościele może przebywać jednocześnie 60 osób – mówi o. Maciej Sierzputowski, proboszcz parafii Świętego Ducha w Bydgoszczy. - Przyjęliśmy, że przy wejściu wyznaczone osoby liczą wchodzących do środka wiernych. Tak będzie też w święta. Przed kościołem zostaną postawione krzesełka, aby można było usiąść podczas nabożeństwa. Do tej pory nie było żadnego problemu z tym, aby wierni stosowali się do wprowadzonych obostrzeń. Jest nagłośnienie na zewnątrz, drzwi do kościoła są otwarte i wiele osób uczestniczy we mszy św. stojąc na zewnątrz.

Wierni będą również liczeni w grudziądzkiej bazylice. Tutaj także przy wejściu znajdzie się osoba licząca wchodzących. A jeśli takiej osoby nie ma, na stoliku przy drzwiach stoi "licznik". „Wchodząc do bazyliki prosimy o przełożenie kartki z numerem z prawej strony na lewą, tak by kolejny wchodzący wiedział ile osób jeszcze może wejść. Widząc, że nie ma wolnych miejsc, niestety, trzeba zrezygnować z wejścia" - instruują kapłani na stronie internetowej grudziądzkiej bazyliki.

We mszy świętej można uczestniczyć dzięki transmisji

Nadal obowiązuje dyspensa od bezpośredniego uczestnictwa w mszach niedzielnych i świątecznych. W takich przypadkach zachęca się katolików do łączenia się duchowo ze świąteczną liturgią poprzez transmisje w środkach masowego przekazu.

Część parafii w regionie zaprasza wiernych na własne internetowe transmisje. Tak jest, na przykład we wspomnianej parafii św. Ducha w Bydgoszczy. - Wcześniej transmisje mszy świętej były realizowane w każdą niedzielę o godz. 11. Teraz mamy większe możliwości i transmisja z naszego kościoła nadawana jest przez cały czas. W każdym momencie można więc „wejść” i się pomodlić. Tak będzie również podczas świąt – wyjaśnia o. Maciej Sierzputowski.

Ze święconką wierni staną przed kościołami

Niektóre parafie wykorzystają też internet do transmisji święconki. Tak będzie m.in. w kościele parafialnym w Sępólnie Krajeńskim.

W Więcborku nie będzie w tym roku święconki. Parafia zachęca do modlitwy przed wielkanocnym śniadaniem.

Z kolei w Kamieniu Krajeńskim i na wsiach ksiądz poświęci wielkanocne koszyczki na zewnątrz kościoła. U bydgoskich „duchaczy” święcenie potraw także odbędzie się przed świątynią.

Podobnie będzie we Włocławku. Biskup włocławski Wiesław Mering wydał dekret dotyczący obchodów świąt Wielkanocnych w diecezji włocławskiej. Określił w nim zasady celebracji poszczególnych dni Wielkiego Tygodnia. Z dekretu wynika, że w parafiach diecezji włocławskiej nie będzie procesji rezurekcyjnych, ani warty przy Grobie Pańskim pełnionej przez strażaków czy inne służby. Możliwe jest natomiast tradycyjne święcenie pokarmów, ale poza kościołem.

Na święcenie potraw proboszcza zawiozą strażacy

W niektórych wiejskich parafiach sprawę święconki rozwiązano inaczej. W gminie Trzebcz Szlachecki (powiat chełmiński) w Wielką Sobotę to nie wierni do kościoła, ale proboszcz do parafian będzie jeździł święcić pokarmy na wielkanocny stół. Kapłana wozić będą niezawodni druhowie z miejscowej OSP: - Z zachowaniem reżimu sanitarnego, dowieziemy proboszcza pod każdą bramę, a on poświęci wystawione przez mieszkańców koszyki z pokarmami. Nie będziemy się zatrzymywać, ani przyjmować darów - informują strażacy-ochotnicy.

Bez kontroli w kościołach. Policja zareaguje na zgłoszenia

Podczas świąt policja nie planuje przeprowadzania kontroli w świątyniach. - Nie będziemy wchodzić do kościołów, natomiast na pewno będziemy reagować na zgłoszenia i niestosowanie się do obostrzeń – informuje mł. insp. Monika Chlebicz, rzeczniczka KWP w Bydgoszczy.

Współpraca: Jan Szczutkowski

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska