Zobacz wideo: Wielkanoc 2021 - zasady obowiązujące w kościołach
Co dzieje się w kościele w Wielki Czwartek?
Wielki Czwartek jest pierwszym dniem Triduum Paschalnego, które poprzedza Wielkanoc, dzień upamiętniający zmartwychwstanie Jezusa.
- Dla kapłanów szczególną jest Msza Krzyżma, podczas której odnowią przyrzeczenia kapłańskie oraz zostaną poświęcone oleje do sprawowania sakramentów świętych.
- Wieczorem w Wielki Czwartek wierni Kościoła katolickiego gromadzi się na Mszę Wieczerzy Pańskiej, która upamiętnia Ostatnią Wieczerzę Chrystusa z Apostołami. To wspomnienie ustanowienia eucharystii, czyli mszy św. oraz komunii świętej.
Już w ubiegłym roku m.in. Diecezja Tarnowska zachęcała, by wierni zaplanowali rodzinną wieczerzę, inną od tych codziennych kolacji. Jako modlitwę wieczorną sugerowano przeżycie namiastki „Godziny świętej”, czyli wspólne modlitewne czuwanie i trwanie z Jezusem konającym w Ogrójcu. To miało przypominać o przypominać o tradycyjnej Ciemnicy.
Transmisja mszy w Wielki Czwartek 2021 - gdzie obejrzeć na żywo
Msza Krzyżma, godzina 10:00, Archikatedra Świętego Jana Chrzciciela w Lublinie
Msza św. Wieczerzy Pańskiej, godzina 18:00, Sanktuarium św. Antoniego w Ostrołęce
Msza św. Wieczerzy Pańskiej, godzina 19:00, Sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej
Wielki Czwartek 1 kwietnia 2021 w Diecezji Toruńskiej
O godzinie 10.00 pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla zostanie odprawiona w katedrze Świętych Janów Msza Krzyżma. Wydelegowani kapłani z terenu toruńskiej diecezji odnowią przyrzeczenia kapłańskie. W czasie mszy zostaną także poświęcone oleje do sprawowania sakramentów świętych.
Wieczorem, o godzinie 18.00 rozpocznie się Msza Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczyć będzie bp Andrzej Suski. Diecezja zapowiada, że po mszy św. nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy i indywidualna adoracja do godz. 22.00.
Wielki Czwartek 2021 i Msza Krzyżma w Diecezji Włocławskiej
Nie będzie obmycia nóg w Wielki Czwartek, ani tradycyjnych straży przy Grobie Pańskim. Nie będzie procesji rezurekcyjnej, informuje Diecezja Włocławska. Będzie można indywidualnie nawiedzać Grób Pański.
Takie zalecenia na Wielki Czwartek płyną z "Propozycji ujednoliconych wskazań na Wielki Tydzień i Triduum Paschalne 2021 (...)" Konferencji Episkopatu Polski:
- Ze względu na pandemię Msza Krzyżma z poświęceniem olejów może zostać w diecezji przeniesiona na inny termin.
- Gdy obostrzenia sanitarne stanowią przeszkodę, można zgodnie z decyzją biskupa zrezygnować z przygotowania ozdobnej kaplicy adoracji.
- Obrzęd obmycia nóg, który zawsze jest opcjonalny, należy w tym roku pominąć.
- Tam, gdzie względy sanitarne pozwalają na poprowadzenie procesji, można ją urządzić, przechodząc do kaplicy adoracji w uproszczonej formie, bez udziału wiernych.
- W okresie pandemii w tym dniu kapłanom wyjątkowo zezwala się na odprawienie Mszy św. bez udziału ludu, jeśli zachodzi taka konieczność.
W Wielki Czwartek w Bazylice Katedralnej we Włocławku o godz. 10 ks. bp Wiesław Mering będzie sprawował Mszę Krzyżma z gronem księży reprezentujących prezbiterium Diecezji.
Z powodu obostrzeń sanitarnych do uczestnictwa zaproszeni są jedynie księża pracujący w urzędach diecezjalnych i seminarium duchownym, a z terenu księża dziekani (lub inny kapłan w zastępstwie księdza dziekana). Kapłani koncelebrujący Mszę świętą proszeni są o obowiązkowe założenie maseczek. Wszystkich kapłanów prosi się o duchową łączność, zapowiada Diecezja Włocławska.
Diecezja Bydgoska - Wielki Czwartek 2021
Msza Krzyżma Świętego 1 kwietnia będzie sprawowana o godz. 10 w katedrze bydgoskiej. Do udziału w modlitwie biskup Jan Tyrawa zaprasza Księży Kanoników Gremialnych Kapituły Bydgoskiej i Księży Dziekanów Diecezji Bydgoskiej.
