Wielki sukces uczniów z Gimnazjum w Pakości. Wygrali ogólnopolski konkurs. Pojadą do Luksemburga

Dariusz Nawrocki
Szkołę na konkursie reprezentowali Marcin Kijanowski oraz Natalia Cuber (pierwsi z lewej w pierwszym rzędzie). Na zdjęciu z koleżankami i kolegami z klasy IIIa, nauczycielkami i panią dyrektor.
Szkołę na konkursie reprezentowali Marcin Kijanowski oraz Natalia Cuber (pierwsi z lewej w pierwszym rzędzie). Na zdjęciu z koleżankami i kolegami z klasy IIIa, nauczycielkami i panią dyrektor. Dariusz Nawrocki
Uczniowie wygrali ogólnopolski konkurs przeznaczony dla szkół realizujących ideę edukacji włączającej. Tym samym w październiku reprezentować będą Polskę na Europejskim Wysłuchaniu Młodzieży w Parlamencie Europejskim w Luksemburgu.

Czym jest edukacja włączająca? W największym skrócie polega ona w na włączaniu niepełnosprawnych dzieci w normalny proces edukacyjny. Idea ta realizowana jest w Pakości już od 15 lat.

Szkołę na konkursie w Warszawie reprezentowali uczniowie klasy III a: Marcin Kijanowski oraz Natalia Cuber. Najpierw uczestniczyli w warsztatach. Następnie przedstawili prezentację na temat edukacji włączającej w swojej szkole. Całość oceniana była przez jury. Gdy młodzi pakościanie dowiedzieli się, że zwyciężyli, długo nie mogli w to uwierzyć.

Więcej wiadomości z Inowrocławia na www.pomorska.pl/inowroclaw.

- Nie spodziewaliśmy się, że osiągniemy aż taki sukces. Bardzo się z tego cieszyliśmy i nadal cieszymy - wyznaje Marcin Kijanowski. Podobnego zdania jest Natalia Cuber. - Na początku nie uwierzyłam, a potem byłam w szoku. I chyba nadal w nim jestem. To co osiągnęliśmy dotrze chyba do mnie dopiero wtedy, gdy w październiku pojadę do Luksemburga - wyznaje.

Oboje chodzą do klasy integracyjnej, jednej z trzech w pakoskim gimnazjum. Klasę tworzy 17 osób, w tym 4 - z orzeczeniami o niepełnosprawności. - Jesteśmy normalną klasą, jak każda inna. Mamy swoje porażki i sukcesy. Mamy imprezy, wyjeżdżamy na wycieczki. Lekcje są zupełnie normalne. Nie ma żadnych ulg dla klasy - przekonuje Natalia. - Jury doceniło, że w trakcie naszego wystąpienia pokazaliśmy nie tylko to, że pomagamy ludziom z niepełnosprawnością, ale również to, że pokazaliśmy normalne życie szkoły, że wszyscy są tu traktowani jak pełnosprawne osoby - dodaje.
Jej słowa potwierdza Wioletta Grudzińska, wychowawca klasy oraz opiekun zwycięskiej drużyny. - Uczniowie niepełnosprawni i pełnosprawni włączani są we wszystkie działania szkoły. W Warszawie doceniono to, że nie litujemy się nad dziećmi niepełnosprawnymi, nie stawiamy nad nimi parasola ochronnego. Traktowani są jak normalni uczniowie. Rozwijają swoje talenty, pasje i hobby - przekonuje nauczycielka. - Idea edukacji włączającej nie polega tylko na istnieniu klas integracyjnych. Polega na włączaniu do aktywności wszystkich uczniów: nie tylko takich, które mają jakąś niepełnosprawność, ale również tych, którzy wracają z zagranicy lub też uczniów z eurosieroctwem - tłumaczy.

Dyrektor szkoły Mariola Szlyfarska nie ukrywa, że i dla niej ten sukces był ogromnym zaskoczeniem. Przyznaje, że na początku realizowana przez nich idea nie do końca była rozumiana przez wszystkich rodziców. Szczególnie trudno było przekonać rodziców uczniów pełnosprawnych, którzy obawiali się, że ich dzieci wolniej będą realizować materiał niż ich rówieśnicy z innych klas. - Na początku trudno było uzyskać zgodę rodzica na udział dziecka w klasie integracyjnym. Tak było 15 lat temu. Teraz to się zmienia. Świadomość wśród mieszkańców jest inna. Pokazaliśmy, że te dzieci mogą razem współpracować i współistnieć. Jedne czerpią od drugich bardzo wiele. Dzieci pełnosprawne uczą się empatii, tolerancji dla odmienności i inności. Dzieci niepełnosprawne dzięki kontaktowi z rówieśnikami szybciej się uspołeczniają - przekonuje pani dyrektor.

Ten sukces traktuje jak ukoronowanie ostatnich 15 lat. - Jeszcze bardziej upewniliśmy się w przekonaniu, że to co robimy jest słuszne i musimy iść dalej tą samą drogą - wyznaje Mariola Szlyfarska.

Szkoła zamierza propagować ideę edukacji włączającej zarówno w szkole, w gminie, a może nawet w powiecie inowrocławskim. Natomiast Natalia i Marcin przygotowywać się będą do europejskiego wystąpienia w Luksemburgu.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie