Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie mieszanie wody na Brdzie, Wdzie i Wiśle. Pomieszaj i Ty!

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Dziś i w cały weekend najwięcej na wodzie dzieje się na dolnym odcinku Brdy - celebrujemy wszak doroczną wielką imprezę "Ster na Bydgoszcz". Ale to dopiero preludium wodniackich atrakcji w naszym regionie.

Dziś zatem zapraszam na wodne szlaki regionu - na te ogólnie znane w turystycznym środowisku, popularne. Mimo, że nasz region, zwłaszcza rolnicze Kujawy, cierpi na niedostatek wody używanej do celów konsumpcyjnych, to jednocześnie może pochwalić się rozwiniętą siecią rzek i jezior.

Skrzyżowanie najważniejszych szlaków wodnych w kraju znajduje się w Bydgoszczy (szlak E-70 Wisła - Odra, E-40 Wisła i jej połączenie z Bałtykiem oraz Morzem Czarnym, Kanał Górnonotecki łączący Kanał Bydgoski z Gopłem i Wartą).
To szlaki dedykowane raczej żegludze śródlądowej (w tym pasażerskiej), choć także chętnie wykorzystywane przez motorowodniaków i kajakarzy.

Ci ostatni mają wszak do wyłącznej dyspozycji jedne z najpiękniejszych szlaków w kraju, a może nawet w Europie - płynące przez Bory Tucholskie Brdę i Wdę.

W pierwszej trójce najbardziej atrakcyjnych rzek regionu jest przecinająca na dwoje ziemie chełmińską i dobrzyńską Drwęca. Tę wszak warto poznawać wraz z całym Pojezierzem Brodnickim.

Wszystkie trzy "wodne damy" mają swe źródła i połowie biegu w ościennych województwach: pomorskim i warmińsko-mazurskim. Każda ma swój indywidualny charakter - raz jak na dostojną damę przystało - łagodny, innym razem - bo przecież każdej to zdarzyć się może - porywczy. Ten kto już w tany z damami poszedł, pewnie powie, że pokrętnymi ścieżkami chadzają. Bo mają i Brda, i Wda, i Drwęca wiele zakrętów, w wodniackiej nomenklaturze meandrami zwanych.

Każda z tych rzek zapewnia, gdyby niemal od źródeł płynąć (od 195 do 233 km), około dwutygodniową przygodę z wiosłem w ręku. Są też po drodze, by życie turystom ułatwić, stanice wodne PTTK, przystanie, pomosty, kwatery agroturystyczne i pola biwakowe. Kto własnego kajaka nie ma - może go wynająć w wielu znajdujących się przy szlakach wypożyczalniach lub zapisać się na spływ kajakowy.

Właśnie trwa (do 30 czerwca) XL Ogólnopolski Świętojański Spływ Kajakowy Brdą.

13 lipca rozpocznie się w Przechlewie LXIV Międzynarodowy Spływ Kajakowy rzeką Brdą im. Marii Okołów - Podhorskiej. Wodniacy popłyną pod kierownictwem Andrzeja Gomola 137 km do Bydgoszczy, do 20 lipca.

27 lipca na starcie w Bachotku staną uczestnicy LIX Międzynarodowego Spływu Kajakowego Pojezierzem Brodnickim, Drwęcą i Wisłą. To Centralny Spływ PTTK organizowany przez Klub Turystów Wodnych PTTK w Chełmnie (223 km).

To tylko kilka najważniejszych imprez z kalendarza do końca lipca, ale oprócz nich cały czas odbywają się spływy klubowe, koleżeńskie, firmowe, integracyjne.

Niektóre z nich wiodą dopływami Brdy, Wdy i Drwęcy. Niektóre, bo i takie mamy rzeki w regionie, przypominają prawdziwe szkoły przeżycia.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska