Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieża Klimek w Grudziądzu - nowa atrakcja regionu [wideo, zdjęcia]

Marek Weckwerth
Wejście na teren dawnego zamku wysokiego. Sercem krzyżackiej fortecy była wieża Klimek. Teraz została odbudowana.
Wejście na teren dawnego zamku wysokiego. Sercem krzyżackiej fortecy była wieża Klimek. Teraz została odbudowana. archiwum
Najpierw była wieża, potężna, najwyższa w Grudziądzu. Potem hitlerowcy wysadzili ją w powietrze. Po wojnie niewielki kikut budowli przykryto kopcem. Teraz znów nad miastem góruje wieża.
Widoki z wieży Klimek - zdaniem zwiedzających - są kapitalne

Sporo mieszkańców zwiedzało odbudowaną wieżę Klimek w Grudz...

Grudziądzki Klimek to wieża ostatniej obrony, czyli stołp, nazywany przez Niemców bergfried lub bergfrit. Przez Niemców, bo właśnie oni, a właściwie budowniczowie krzyżaccy wznieśli ją około roku 1300 jako najwyższy fragment zamku na nadwiślańskim wzgórzu. Klimek miał 30 m wysokości.

Jedyne, niewielkie wejście wiodące z korony murów zamku znajdowało się w połowie wysokości wieży. Od murów oddzielone było drewnianą, zwodzoną kładką.

- Wejście było małe, aby w razie bezpośredniego ataku jeden rosły zbrojny z tarczą mógł bronić dostępu do wieży - wyjaśnia turystom z Bydgoszczy Michał Wiśniewski, przewodnik PTTK w Grudziądzu.

Zobacz: Sporo mieszkańców zwiedzało odbudowaną wieżę Klimek w Grudziądzu! [zdjęcia]

Podziemna część stołpu pełniła rolę więzienia. Trzymano tu m.in. Mikołaja z Ryńska, chorążego rycerstwa ziemi chełmińskiej, jednego z założycieli i przywódców Związku Jaszczurczego, czyli organizacji opozycyjnej wobec zakonu krzyżackiego.

Podczas bitwy pod Grunwaldem (1410 r.) Mikołaj wycofał z pola bitwy wojska chełmińskie, przez co zakon uznał go za zdrajcę. W maju 1411 roku zatrzymany został (pomimo chroniącego go listu żelaznego) na zamku w Lipienku i przewieziony do Grudziądza. Sprowadzony z Torunia kat (bo Grudziądz nie miał własnego) ściął go toporem kilka dni później na tutejszym rynku.

- Nie dość, że zakon naruszył porozumienia pokoju toruńskiego zakazującego ścigania osób poszukiwanych, to jeszcze egzekucji dokonano w sposób haniebny - toporem. Dla szlachetnie urodzonych, a takim był Mikołaj, zarezerwowany był bowiem miecz - stwierdza przewodnik.

Po wycofaniu się Krzyżaków z ziemi chełmińskiej (po II pokoju toruńskim) w grudziądzkim zamku rezydowali polscy starostwie.

Budowla ucierpiała w czasie potopu szwedzkiego w XVII wieku. Nie oszczędzały go również kolejne wojny, ale największym niszczycielem okazał się budujący potęgę militarną Prus król Fryderyk Wilhelm II. To on w latach 1796-1804 kazał rozbierać zamek, a z pozyskanych tak cegieł budować znajdującą się kilka km na północ nowoczesną twierdzę.

Zobacz: Wnętrze wieży Klimek w Grudziądzu robi duże wrażenie [zobacz wideo]

Z zamku zostały tylko niewielkie fragmenty, ale wieży obronnej nie ruszono. Tak się stało ponoć na życzenie królowej pruskiej Luizy. W roku 1807, gdy pod mury Grudziądza podeszły wojska napoleońskiej, w ostrzale artyleryjskim zniszczony został górny fragment wieży. Jej los dopełnił się 5 marca 1945 roku, gdy wojska hitlerowskie wycofujące się z miasta do cytadeli (serca twierdzy grudziądzkiej) wysadziły ją w powietrze. Z Klimka można bowiem było obserwować ruchy wojsk w cytadeli. Po wojnie kikut wieży przysypano ziemnym kopcem, który przetrwał do 2006 roku.

Odbudowę wieży zawdzięczamy zawiązanemu w tym celu społecznemu komitetowi. Klimka można zwiedzać od końca ubiegłego roku.

ZOBACZ KONIECZNIE: #KPGO. Szukamy ciekawych miejsc w regionie [zdjęcia, interaktywna mapa]

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska