MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Więzienie dla niewidomych w Bydgoszczy. Zobacz zdjęcia ze środka jedynego zakładu dla niewidomych więźniów w Polsce

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Jedyne więzienie dla niewidomych w Polsce jest w Bydgoszczy. Zobacz je od środka na kolejnych zdjęciach!
Jedyne więzienie dla niewidomych w Polsce jest w Bydgoszczy. Zobacz je od środka na kolejnych zdjęciach! Tomasz Czachorowski
Więzienie dla niewidomych w Bydgoszczy. Zakład Karny w Bydgoszczy-Fordonie to jedyne w Polsce więzienie, w którym odbywają się szkolenia dla skazanych niewidomych i niedowidzących. Czytaj więcej o tym miejscu.

Więzienie dla niewidomych w Bydgoszczy

Zakład Karny w Bydgoszczy-Fordonie jest jedyną jednostką penitencjarną w kraju, która posiada oddział przeznaczony dla skazanych ociemniałych odbywających karę w systemie terapeutycznym, poza oddziałem. Wobec skazanych ociemniałych prowadzi się liczne oddziaływania terapeutyczne, w tym także naukę pisania pismem Braille'a.

W czasie trwania kursu więźniowie są przygotowywani do samodzielnego funkcjonowania i poruszania się w terenie. Prowadzone są cykliczne kursy orientacji przestrzennej dla skazanych niewidomych i niedowidzących. Kurs orientacji przestrzennej obejmuje 50 godzin przeznaczonych dla każdego osadzonego. Zajęcia podzielone są na część teoretyczną i praktyczną.

W ramach kursu podstawowej rehabilitacji w ciągu 15 godzin poznaje się zasady pisma brajla i ćwiczy się pisanie na maszynie. Nie tylko podczas zajęć z tyflopedagogiem, ale również udostępnia się maszynę do pisania do użytku w celi mieszkalnej dla utrwalania nabytych umiejętności. Postępy w nauce w dużej mierze zależą od poziomu percepcji dotykowej, możliwości psychofizycznych i, oczywiście, zaangażowania kursanta - mówi tyflopedagog Olga Wasielewska, która odpowiedzialna jest za kurs orientacji przestrzennej w Zakładzie Karnym w Bydgoszczy-Fordonie.

Pierwsze godziny kursu to wykłady na temat sytuacji niewidomych w Polsce oraz nauka czytania i pisania Braille'a. Zajęcia praktyczne to nauka rozróżniania kierunku, miejsca, upływu czasu, a także rozpoznawanie przedmiotów i wrażeń termicznych. Trenowane są techniki poruszania się z przewodnikiem i z pomocą białej laski. Każdy z uczestników uczy się przechodzenia przez drzwi, chodzenia po schodach, rozpoznawania niewerbalnych sygnałów przewodnika, określania swojego położenia w przestrzeni, a także umiejętności codziennych takich, jak: jedzenie, picie, nalewanie płynów, utrzymywanie czystości, korzystanie ze sprzętów domowych, układanie i rozpoznawanie nominałów banknotów, czy szukanie upuszczonych przedmiotów. Nauka orientacji przestrzennej odbywa się w budynkach mieszkalnych na placach spacerowych.

To jedyny taki oddział w Polsce. Zobacz zdjęcia ze środka więzienia dla niewidomych w Bydgoszczy:

Więzienie dla niewidomych w Bydgoszczy - historia

Początki powstania oddziału datuje się na rok 1985. W oddziale przebywało wówczas 10 skazanych zarówno ociemniałych (w tym pozbawionych własnych gałek ocznych, jak i niedowidzących), którzy mogli jeszcze samodzielnie poruszać się i samodzielnie obsługiwać.

Większość przetransportowanych wywodziła się z ZK w Czarnem, gdzie zrodziła się „epidemia" samouszkodzeń gałek ocznych. Zjawisko to zaczęło się rozprzestrzeniać w tym zakładzie, bowiem kilkunastu skazanych po wprowadzeniu różnego rodzaju ciał obcych do oka lub pocięciu gałek ocznych otrzymało przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności. Inną grupę stanowili skazani (ta grupa przeważa obecnie w oddziale dla ociemniałych) z wrodzonymi lub nabytymi chorobami narządu wzroku takim jak np. zaćma, uszkodzenie nerwów wzrokowych.

Bydgoski oddział jest tylko czasowym miejscem pobytu dla tej grupy więźniów. Po odbyciu szkoleń, osadzeni wracają do swoich jednostek.

Więcej o oddziale dla niewidomych w Zakładzie Karnym w Bydgoszczy-Fordonie czytaj tutaj: Nauka pisma Braille'a za murami więzienia?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska