Dzięki „pospolitemu ruszeniu”, które przeprowadzono w weekend udało się wyczyścić miasto w miejscach najbardziej zaśmieconych.
- Zebraliśmy 722 worki i dwa wielkie kontenery pełne różnych odpadów - podsumowuje akcję Włodzimierz Fede, kierownik referatu patrolowo - interwencyjnego straży miejskiej w Grudziądzu. - Teraz z każdego punktu, śmieci będą zbierać pracownicy Miejskiego Zakładu Komunikacji, którzy przetransportują je na odpowiednie składowiska.
W akcję sprzątania zaangażowano skazanych z Zakładu Karnego nr 1 przy ul. Wybickiego. - W pracach porządkowych wzięło udział około stu osadzonych - mówi Włodzimierz Fede, który koordynował akcję.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Wytypowano kilka miejsc, które wymagały gruntownego posprzątania.
- Największe wysypisko było na terenach po byłym szpitalu oraz na placu przy ulicy Rejtana - zauważa Włodzimierz Fede. - Sprzątaliśmy także tereny przylegające do ogrodów działkowych „Malwa” i „Niezapominajka”. Tam można było znaleźć dosłownie wszystko. Od gruzu, przez opony, doniczki po folie, stare meble oraz telewizory.
Wyszli zza krat. Więźniowie sprzątali dzikie wysypiska śmieci w Grudziądzu [zdjęcia, wideo]
Ponadto więźniowie porządkowali teren wokół jeziora w Tarpnie, przy „średnicówce” na odcinku od Warmy do ulicy Waryńskiego, lasek pomiędzy osiedlami Rząd i Strzemięcin, a także teren w okolicy żwirowni nad Wisłą.
Jak zapewniają strażnicy, największe dzikie wysypiska zniknęły, co nie oznacza że jest całkowity porządek. - Tam gdzie są mniejsze śmietniska staramy się ustalać zarządców terenów i zobowiązywać ich do sprzątania - mówi Jan Przeczewski, komendant straży miejskiej.
Jeśli znacie miejsca gdzie są dzikie śmietniska dajcie nam znać. Sygnały przekażemy strażnikom miejskim. Czekamy na zgłoszenia pod nr tel. 56 45 11 926 lub e-mail: [email protected]
Śmieci, a w tym m.in.: zużyte sprzęty AGD, meble, opakowania szklane, farby, folie, opony, można oddawać bezpłatnie do Punku Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który działa przy zajezdni autobusowej przy ul. Składowej 21. PSZOK jest czynny: w poniedziałki w godz. 12-20, w pozostałe dni powszednie w g. 10-18, a w soboty w godz. 8-14.