Zobacz wideo: Świąteczny poradnik paczkowy. Jak zamawiać prezenty online?
22 i 23 grudnia niektóre sklepy wydłużą godziny pracy. Liczą na to, że wielu z nas dopiero planuje wybrać się w poszukiwaniu prezentów. Tak więc we wtorek i środę do godz. 22 czynne są np. sklepy w Atrium Copernicus w Toruniu (Auchan do godz. 23). Z kolei sklepy sieci Kaufland dziś i jutro są otwarte aż do północy.
Do 23 grudnia wydłużono także godziny pracy 85 wybranych sklepów Tesco w całej Polsce. Z kolei wiele sklepów sieci Biedronki w okresie przedświątecznym pracuje całodobowo, a Carrefour w Galerii Pomorskiej w Bydgoszczy do godz. 24.
Wigilia 2020. Do której zrobimy zakupy?
W Wigilię większość marketów, dyskontów i centrów handlowych będzie czynna do godz. 13. O tej porze zostaną zamknięte sklepy sieci: Lidl, Auchan, Biedronka, Kaufland, Carrefour, Tesco, Aldi i Netto. Do godz. 13 czynne będą także: Atrium Copernicus w Toruniu i znajdujący się w niej market Auchan, Wzorcownia we Włocławku, Galeria Grudziądzka oraz Centrum Handlowe Rondo wraz z Auchan.
O godz. 13.30 zostaną zamknięte sklepy Dino, Galeria Solna w Inowrocławiu, Galeria Alfa w Grudziądzu, Galeria Pomorska w Bydgoszczy i Zielone Arkady w Bydgoszczy.
25 i 26 grudnia zamknięte będą markety, hipermarkety i centra handlowe. Otwarte mogą być jedynie stacje benzynowe i sklepy, w których za kasą stać będzie właściciel.
Boże Narodzenie 2020. Gdy w święta poczujemy się gorzej albo zaboli nas ząb
Jeśli w święta będziemy potrzebować pomocy medycznej, możemy na nią liczyć w dowolnym punkcie nocnej opieki (tam, gdzie mamy najbliżej). Informację o tym, gdzie w danym rejonie sprawowana jest nocna i świąteczna opieka lekarska i pielęgniarska, pacjent może uzyskać u swojego lekarza POZ, w oddziale wojewódzkim NFZ lub jego delegaturach w Toruniu i we Włocławku. Wykaz placówek można też znaleźć na stronie: _www.nfz-bydgoszcz.pl _w zakładce „Komunikaty dla pacjentów”.
Pamiętajmy jednak, że w czasach pandemii rekomendowany jest w pierwszej kolejności kontakt telefoniczny. W sytuacji, gdyby była konieczna osobista wizyta w punkcie opieki nocnej, to warto ją umówić na określoną godzinę, by zminimalizować ryzyko zakażenia się koronawirusem.
Świadczenia nocnej i świątecznej opieki są bezpłatne dla ubezpieczonych i udzielane bez skierowania. - Zawsze, kiedy wydaje nam się, że nasze lub czyjeś życie jest zagrożone, należy bezwzględnie telefonować pod numer alarmowy 999 lub 112. Karetka wyposażona w specjalistyczny sprzęt ma fachowy zespół ratowniczy, który szybko dojedzie pod wskazany adres. Przyjmujący zgłoszenie dyspozytor potrafi ocenić czy stan zdrowia pacjenta wymaga wysłania karetki czy też odesłania do nocnej opieki wyjazdowej lub ambulatoryjnej - mówi Barbara Nawrocka, rzecznik K-P OW NFZ w Bydgoszczy.
W dni ustawowo wolne od pracy, po godz. 18, pacjentom przysługują także zabiegi pielęgniarskie w ramach porady udzielonej przez lekarza dyżurującego w POZ oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia (na podstawie zlecenia od lekarza).
Gdy w święta zaboli nas ząb, możemy liczyć na świadczenia z zakresu stomatologicznej pomocy doraźnej. W naszym województwie udzielają jej w dwóch punktach:
- we Włocławku - NZOZ Miejski Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Kilińskiego 16, tel. 54 231 10 62,
- w Ciechocinku - NZOZ „Przychodnia Rodzinna” Monsur, ul. Zdrojowa 46, tel. 54 283 32 07.
