Temperaturę gleby najlepiej sprawdzać samodzielnie, kupując odpowiedni termometr. Można też korzystać z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który codziennie publikuje informacje na temat wilgotności gleby we wszystkich regionach Polski. Wartości są podawane dla czterech głębokości gruntu: 1 cm, 4 cm, 10 cm i 120 cm.
Większość nasion źle znosi przymrozki, dlatego w najbliższym tygodniu nie zanosi się na siew w Kujawsko-Pomorskiem. 20 stycznia 2023 r. w naszym regionie, o godz. 1 w nocy temperatura powietrza spadła do - 2 stopni Celsjusza, a 27 stycznia nadal ma być na minusie, ledwie o jeden stopień cieplej. Mowa o temperaturze mierzonej 2 metry nad powierzchnią gruntu, co oznacza, że czekają nas tzw. dni przymrozkowe. IMGW wyjaśnia, że jeśli przymrozek występuje 5 cm nad ziemią, a 2 metry nad nią już nie, mamy do czynienia z tzw. przymrozkiem przygruntowym.
Przymrozki wniknęły w ziemię. 20 stycznia 2023 o godz. 1 w nocy w powiecie toruńskim temperatura gleby na głębokości 4 cm i 10 cm wynosiła -3 stopnie Celsjusza. 27 stycznia IMGW zapowiada wyższą: -1 stopień Celsjusza na obu głębokościach.
IMGW monitoruje też wilgotność gleby. Wskaźnik podawany jest w procentach: od pełnego wyschnięcia (bliska zeru) do pełnego nasycenia (100 proc.). 20 stycznia w powiecie inowrocławskim w warstwie: 7 - 28 cm wilgotność wynosi 85 proc., a w warstwie 28 - 100 cm - 70 proc.
Kiedy można zabrać się za siew pietruszki, ogórków, marchwi?
Wysoka wilgotność gleby sprzyja wysiewowi, ale niska temperatura nie. Jaka jest minimalna temperatura siewu ogórków, cukinii, pietruszki i innych warzyw? Sprawdźcie w naszej galerii.
