WIOŚ kilka dni temu podał, iż w ciągu całego ubiegłego roku w Mątwach stwierdzono 31 przekroczeń szkodliwego pyłu PM10, a przy ul. Solankowej - 21. Wcześniej dane te wynosiły odpowiednie: 48 i 27.
Niepokoiły zwłaszcza dane dotyczące Mątew. Tutaj stacja mobilna działała tylko przez 287 dni, a notowała jeden z wyższych wskaźników w województwie.
Pisaliśmy o tym w artykule:Inowrocław z najczystszym powietrzem w Polsce? "Toć to brzmi jak primaaprilisowy żart"
Te niepokojące wyniki ostatecznie zostały zweryfikowane. Są one dużo korzystniejsze dla Inowrocławia.
- Inowrocław znalazł się tym samym wśród niewielu miast województwa, które zanotowały dopuszczalną normę liczby przekroczeń - podkreśla Jarosław Hejenkowski z inowrocławskiego ratusza i dodaje: - Zdecydowanie gorsze powietrze jest w Bydgoszczy, Grudziądzu, Toruniu, Włocławku, Brodnicy czy Nakle. W tym ostatnim mieście zanotowano aż 106 przekroczeń. Warto także zaznaczyć, że liczba przekroczeń w Mątwach jest bliska temu, co stwierdzono w Ciechocinku, gdzie badania są prowadzone - nomen omen przy ulicy Tężniowej.
Urzędnicy podkreślają, że dane Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska są ostateczne i muszą być brane pod uwagę przez wszystkie inne instytucje.
- Nie oznacza to, że jesteśmy zadowoleni ze stanu powietrza w mieście. Nie spoczywamy na laurach i mamy jeszcze wiele do zrobienia. Są dni, w których słusznie narzekamy na stan powietrza. Potrzebujemy wsparcia finansowego i decyzyjnego ze strony rządu i województwa kujawsko-pomorskiego - mówi prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.
Informacja na stronie WIOŚ przed aktualizacją:

Informacja na stronie WIOŚ po aktualizacji:

Irena Białkowska, przewodnicząca zarządu osiedla Mątwy, jest zaskoczona taką głęboką weryfikacją tych wyników. Aż tak wielkie zmiany zanotowano bowiem tylko na stacji w Mątwach.
Dlatego zarząd osiedla zamierza wystąpić do WIOŚ z prośbą o wyjaśnienia tej sprawy.
- Zastanawiające jest to, że wyniki zarejestrowane przez tak drogą stację pomiarową, o której zainstalowanie walczą inne miasta w województwie, są tak mało wiarygodne. Wyniki te stanowią przecież bazę dla Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska, na postawie których powstają raporty WHO, miedzy innymi ten słynny z 2015 roku, według którego Inowrocław stał się miastem o najczystszym powietrzu - komentuje Irena Białkowska.
Do sprawy wrócimy.