Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosna w rynnie jezior koło Byszewa. Tu znajdziesz spokój

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Zapraszam w miejsce niezwykłe, gdzie natura i człowiek zgodnie kształtowali przez wieki przestrzeń, gdzie w ciszy można kontemplować piękno i harmonię.

Rynna Jezior Byszewskich, bo o niej mowa, rozciąga się na 30-kilometrowym odcinku wschodniej Krajny i jest - zdaniem wielu krajoznawców- jednym z najpiękniejszych zakątków całego Pomorza i Kujaw. Sercem i stolicą tego skrawka ziemi jest położone uroczo na przesmyku między jeziorami Byszewo (gm. Koronowo). Dzięki tutejszemu kościołowi, sanktuarium maryjnemu, jest to silny ośrodek kultu religijnego.

Wszystko zaczęło się w roku 1253, gdy pojawili się tu cystersi sprowadzeni ze zniszczonego przez najazd Prusów Szpetala. W zamyśle Mikołaja Zbrożka, podskarbiego księcia kujawskiego Kazimierza, zakonnicy mieli umacniać nie tylko władzę kościelną, ale też książęcą na niedawno wydartych Pomorzanom terenach. Cystersom dali się we znaki Krzyżacy, przez co w roku 1288 przenieśli się do oddalonej o 7 km na wschód, położonej w dolinie Brdy osady Smeysze (dziś jest to Koronowo).

Na przełomie XV i XVI wieku na miejscu dawnego klasztoru byszewskiego wzniesiono murowany kościół. Na jego fundamentach w latach 1610 - 1663 zbudowano nową świątynię, która szybko stała się miejscem kultu maryjnego. Cudowny obraz Matki Boskiej Byszewskiej - Królowej Krajny pochodzi być może z XIII stulecia. Koronowany został w roku 1966 przez ordynariusza diecezji chełmińskiej biskupa Kazimierza Kowalskiego. Powiększona kopia obrazu znajduje się na pływającej platformie zakotwiczonej na jeziorze. Na uwagę zasługuje bogate wyposażenie świątyni w stylu rokokowym, a także unikatowa kolekcja obrazów trumiennych.

W roku 2017 w Byszewie, z inicjatywy ks. Stefana Adricha, proboszcza parafii Świętej Trójcy, powstała Kalwaria Byszewska. Powstała dla uczczenia 100-lecia objawień fatimskich, a także jako wotum parafian i pielgrzymów za otrzymane łaski. Kamienie wykorzystanie do budowy Drogi Krzyżowej pochodzą z pól okolicznych rolników.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej na wschodnich brzegach Jezior Byszewskich wybudowano polską linię obronną Armii "Pomorze", która miała zatrzymać atakujące od zachodu wojska niemieckie. Zdołano wybudować 8 żelbetowych bunkrów i 15 ziemno-drewnianych. Polacy bronili się 1 i 2 września, po czym wycofali się. Betonowe bunkry są dziś jedną z atrakcji turystycznych.

Owszem, przez Byszewo i wzdłuż jezior przebiegają szlaki turystyczne (pieszy i najważniejszy europejski rowerowy R1), ale ruch jest niewielki. Dodajmy do tego kajakarzy, którzy płyną Jeziorami Byszewskimi. Łącząca 16 akwenów struga Krówka jest niewielka i jej przepłynięcie pośród gęstych trzcinowisk i wypłyceń wymaga sporego wysiłku. Toteż rzadko, a szkoda, widać tu miłośników wiosłowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska