Chorobę przenoszą tropikalne komary. Na razie nie istnieją jeszcze szczepionka ani leki profilaktyczne chroniące przed infekcją
Osoby zarażone mają gorączkę, bóle głowy, mięśni lub stawów, zapalenie spojówek, wysypkę plamisto-grudkową, światłowstręt albo paraliż, jednak w wielu przypadkach choroba przebiega bezobjawowo. Wirus utrzymuje się w organizmie przez około tydzień. Zika jest groźny dla kobiet w ciąży. Najprawdopodobniej wywołuje wady wrodzone u nowonarodzonych dzieci w postaci małogłowia (mikrocefalii) oraz objawy neurologiczne w postaci porażeń.
U większości osób Zika powoduje łagodną chorobę, ale w przypadku noworodków wirus może być przyczyną wystąpienia poważnych wad mózgu.
Wirus zika po raz pierwszy wykryto w Ugandzie w 1947 r. W 2006 r. zaatakował tereny Afryki i Azji Południowo-Wschodniej, a rok później - wyspy na Pacyfiku, m.in. Yap w Mikronezji. W 2015 r. wirus zika zaczął w niepokojącym tempie rozprzestrzeniać się w Brazylii i innych krajach południowoamerykańskich. W samej Brazylii rok temu urodziło się aż 4 tys. dzieci z małogłowiem - to dziesięciokrotnie większy bilans tego schorzenia niż w poprzednich latach.
***
Floryda walczy z wirusem Zika. Akcja opryskiwania z powietrza w Miami