Cholesterol - jaką pełni funkcję w organizmie?
Cholesterol spełnia ważną rolę w prawidłowym działaniu organizmu człowieka. Uczestniczy w procesach metabolicznych, wspiera przekazywanie impulsów nerwowych w mózgu, wspiera pracę układu krwionośnego, uczestniczy w syntezie witaminy D3. Wysoki poziom cholesterolu utrzymujący się przez dłuższy czas jest niebezpieczny dla zdrowia. Rośnie ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego: udaru mózgu, miażdżycy, choroby wieńcowej, zawału mięśnia sercowego.
Wysoki poziom cholesterolu - czynniki ryzyka
- nadwaga, otyłość (szczególnie brzuszna),
- wysokokaloryczna dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe oraz cukry proste,
- starszy wiek,
- niski stopień aktywności fizycznej,
- nadciśnienie tętnicze,
- predyspozycje genetyczne,
- nadmierne spożywanie alkoholu.
Podział na dobry i zły cholesterol
Cholesterol dzieli się na dwie frakcje LDL - tzw. zły cholesterol i HDL - tzw. dobry cholesterol. Nazwa zależy od tego, jaką funkcję dana frakcja pełni w organizmie: zły cholesterol LDL odpowiada za budowanie w naczyniach krwionośnych blaszki miażdżycowej, zaś dobry cholesterol HDL działa ochronnie na ściany naczyń.
Zły cholesterol - przekroczone normy
W organizmie potrzebne są obie frakcje cholesterolu, jednak powinny one być na właściwym poziomie. Dopiero, gdy dopuszczalna norma zostaje przekroczona, zły cholesterol frakcji LDL zaczyna odkładać się w ścianach naczyń krwionośnych, zwężając je i przyczyniając się w ten sposób do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.
Niestety, zwykle nadmiar złego cholesterolu początkowo nie powoduje zmian w organizmie człowieka, a jeśli wystąpią objawy, są one lekceważone przez chorego. Dlatego często pacjenci zgłaszają się po pomoc, gdy rozwijają się już choroby spowodowane wysokim poziomem cholesterolu: powstają złogi w tętnicach, dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych, co skutkuje problemami z układem krążenia, miażdżycą, a nawet udarem i zawałem.
Normy cholesterolu we krwi
Warto co jakiś czas profilaktycznie zbadać poziom cholesterolu we krwi. Pozwoli to podjąć działanie lecznicze w odpowiednim czasie. Poza tym koniecznie trzeba zrobić badanie, jeśli podejrzewamy - ze względu na objawy lub tryb życia - że możemy mieć zbyt wysoki poziom złego cholesterolu we krwi. Poziom cholesterolu bada się z krwi żylnej. Pełen obraz chorobowy daje oznaczenie całego lipidogramu. Badanie poziomu cholesterolu wykonuje się na czczo.
Lipidogram:
- cholesterol całkowity,
- cholesterol HDL (tzw. dobry cholesterol),
- cholesterol LDL (tzw. zły cholesterol),
- trójglicerydy.
Prawidłowe stężenie trójglicerydów jest poniżej 1,69 mmol/l, czyli 150 mg/dl. Podwyższony poziom warto skonsultować z lekarzem, np. hepatologiem.
Normy poziomu cholesterolu we krwi opracowane przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne:
- cholesterol całkowity < 190 mg/dl,
- cholesterol frakcji LDL < 115 mg/dl,
- cholesterol frakcji HDL mężczyźni > 40 mg/dl,
- cholesterol frakcji HDL kobiety > 45 mg/dl,
- trójglicerydy < 150 mg/dl.
Wysoki poziom złego cholesterolu - objawy
Te symptomy mogą ci się wydawać błahe lub zrzucisz je na karb przemęczenia organizmu czy innych chorób. Objawy zbyt wysokiego poziomu złego cholesterolu są jednak dość charakterystyczne - zobacz teraz w galerii.
Nie lekceważ tych objawów! Mogą powodować choroby groźne dla zdrowia, a nawet życia, takie jak miażdżyca, udar mózgu, zawał mięśnia sercowego powodować choroby groźne dla zdrowia, a nawet życia, takie jak miażdżyca, udar mózgu, zawał mięśnia sercowego!
Jak obniżyć poziom złego cholesterolu?
Najskuteczniejszym sposobem na obniżenie poziomu złego cholesterolu jest zmiana nawyków żywieniowych. Co jeść, by obniżyć poziom cholesterolu, dowiesz się tutaj Dieta na wysoki cholesterol. Te 10 produktów skutecznie obniży poziom złego cholesterolu.
