Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiślana Trasa Rowerowa. Jest tam pięknie!

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Rowerzyści na lewobrzeżnym odcinku Wiślanej Trasy Rowerowej między Świeciem a Bydgoszczą.
Rowerzyści na lewobrzeżnym odcinku Wiślanej Trasy Rowerowej między Świeciem a Bydgoszczą.
Wiślana Trasa Rowerowa na lewobrzeżnym odcinku między Świeciem a Bydgoszczą ma 46 km. Dziś zapraszamy własnie na nią.

Oznakowana trasa wiedzie drogami asfaltowymi wzdłuż wałów przeciwpowodziowych, koroną wałów, a także asfaltowymi drogami wysoko nad doliną Wisły.

Jazda jest zasadniczo łatwa, pomijając tę po wałach, gdzie mamy do czynienia z nierównymi lub perforowanymi płytami betonowymi, bądź z piaszczystą ścieżką. Są także strome podjazdy zboczem doliny Wisły i zjazd ze Strzelec Górnych do Dolnych. W Gądeczu warto zjechać kilkaset metrów drogą gruntową w parowie do jaskini Bajka. Potem tą samą drogą trzeba podjechać (wrócić) do Gądecza.

Na tę eskapadę proponuję zatem rower górski lub crossowy. Kondycja też się przyda. Nagrodę będą fantastyczne widoki na dolinę Wisły, a także na położone na wzgórzach na przeciwnym brzegu rzeki Chełmno i Starogród.

Na naszej trasie jest tak dużo ciekawych miejsc, że ograniczymy się do krótkich opisów tylko tych pomiędzy Świeciem a bydgoskim Fordonem, zachęcają oczywiście do zwiedzenia Świecia, bydgoskiego Fordonu i samej Bydgoszczy.

W Głogówku Królewskim warto z Wiślanej Trasy Rowerowej (wiedzie drogą wojewódzką nr 245) zjechać w lewo ul. Powiśle do portu remontowego, gdzie można zobaczyć wiślane jednostki pływające.

Przeczytaj koniecznie: W Toruniu pobili gości z Danii, bo nie mówili w Polsce po polsku!

W Grucznie słynącym z corocznego (w sierpniu) Festiwalu Smaku zobaczymy Stary Młyn (muzeum) z 1888 r. i wznoszącą się nad nim i całą miejscowością górę św. Jana. Na jej szczycie znajdował się wczesnośredniowieczny gród pomorski. Ze wzgórza roztacza się fantastyczny widok na dolinę Wisły. We wsi znajduje się neogotycki kościół pw. św. Jana Chrzciciela z końca XVIII w.
Za Grucznem, choć to już nie Wiślana Trasa Rowerowa, warto odbić w lewo w kierunku Chrystkowa, bo tam można zwiedzić pomenonicką chatę z 1770 r.

W Topolnie wznosi się kościół parafialny pw. Nawiedzenia NMP - sanktuarium maryjne. Świątynia reprezentująca styl barokowy powstała w latach 1681-83. W pobliżu znajduje się pałac z 1891 r. należący pierwotnie do właściciela wsi , a teraz do Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, które prowadzą placówkę opiekuńczo - socjalizującą dla dziewcząt. Nad Topolnem widać wzgórze, na którym znajduje się grodzisko „Talerzyk”. U podnóża wzgórza tryska źródło św. Rocha.

W Grabówku, w kępie przydrożnych drzew po prawej, ukryty jest stary cmentarzyk i niepozorna kapliczka z 1616 r. ufundowana przez ksienię benedyktynek chełmińskich. W Grabowie można zobaczyć dwór z ok. 1850 roku wybudowany dla Alberta Steinmeyera , sekretarza generalnego Izby Rolniczej Prowincji Prus Zachodnich.

W Kozielcu na nadwiślańskim wzgórzu jest drewniany kościółek pw. Niepokalanego Poczęcia NMP z 1906 r. W pobliżu znajduje się punkt widokowy na Wisłę.

We Włókach kolejny drewniany kościółek, jeszcze ciekawszy, bo z 1699 r., noszący wezwania św. Marii Magdaleny. Bliżej drogi krajowej nr 5 znajduje się murowany kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski.

W Gądeczu warto zobaczyć zespół dworski z końca XIX w. Konicznie trzeba też zjechać parowem do jaskini „Bajka”, która utworzyła się w piaskowcu na zboczu dolny Wisły. W Strzelcach Górnych znów natkniemy się na dawny dwór w drugiej połowy XIX stulecia (teraz szkoła podstawowa). Na wyodrębnionym wzgórzu nad Strzelcami Dolnymi znajdują się relikty pomorskiego grodu, który zdobyły i spaliły wojska księcia Bolesława Krzywoustego podczas kampanii wojennej w latach 1113-1116.

Do bydgoskiego Fordonu wjeżdżamy po wale przeciwpowodziowym...

Wideo: Pogoda na dzień + 4 kolejne dni (09 + 10-13.08.2017) | POLSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska