MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce zacznie się remont "berlinki"

MARIA EICHLER [email protected] tel. 052 396 69 34
Czeka nas rok korków i objazdów! Lada moment zaczną się roboty na trasie Berlin - Kaliningrad, wiodącej przez nasz region. Na pierwszy ogień pójdzie ulica Sukienników w Chojnicach.

- Też musieli brać się za to w wakacje! - narzekają mieszkańcy. - Trzeba było zrobić remont po sezonie. Turyści i kierowcy spoza miasta jeszcze nie wiedzą, co ich czeka.
Chojniczanie już klną, bo robót w mieście - mimo kryzysu - nie brak. Teraz zacznie się najgorsze - przebudowa głównej arterii w samym środku miasta, do niedawna drogi krajowej 22, traktu, który jest fragmentem międzynarodowej trasy Berlin - Kaliningrad.
Tymczasem w ratuszu tłumaczą, że im prędzej, tym lepiej. - Trudno, Chojnice będą zablokowane, ale musimy to przeżyć - wzdycha wiceburmistrz Edward Pietrzyk.

Myślą, jak zorganizować ruch w centrum
Przetarg na to zadanie wygrała firma Betpol z Bydgoszczy, a koszt całości wyniesie ok. 15 mln zł. Dla miasta byłby to ciężar nie do udźwignięcia, na szczęście marszałek sypnął groszem i Chojnice dostały 10 mln zł unijnego wsparcia. Inwestycja jest zaplanowana na dwa lata - od lipca tego roku do września 2010.
- Trwają teraz prace nad organizacją ruchu - informuje wiceburmistrz Edward Pietrzyk. - Mogę powiedzieć jedynie tyle, że ul. Sukienników nie będzie zamknięta, najprawdopodobniej będzie tu ruch wahadłowy.

Co to oznacza, nie trzeba tłumaczyć. Mimo oddania do użytku obwodnicy ruch przez centrum Chojnic nadal jest ogromny, więc kierowcy już teraz powinni się przygotować na to, że długie stanie w korku będzie na porządku dziennym.

Zablokują Sukienników i przyległe
Pierwszy etap obejmuje przebudowę ul. Sukienników - od ul. Grobelnej do skrzyżowania z Kościerską. W tym przebudowę skrzyżowań i wjazdów z ul. Cechową, Bankową, Parkową, Kościuszki, Okrężną, Wysoką i Swarożyca oraz zmianą układu komunikacyjnego na pl. Św. Jerzego.

Co zostanie zrobione? Powstaną nowe chodniki, ścieżki rowerowe i zjazdy na posesje, nowa będzie sygnalizacja świetlna. Odcinki ulic, które łączą się ze starą częścią miasta, będą zrobione z granitowej kostki. Przebudowa czeka kanalizację deszczową. Wszędzie pojawią się nowe lampy.

Nowy parking i skrzyżowania
Na tym nie koniec. W drugim etapie drogowcy wezmą się do budowy parkingu w części Parku 1000-lecia.

A w trzecim - od skrzyżowania z Kościerską zajmą się ul. Gdańską - z kompleksowym wykonaniem wszystkich skrzyżowań. Do września 2010 na berlince będzie gorąco. Ale w ratuszu pocieszają, że potem będzie się lepiej jeździć i chodzić, nowe nawierzchnie, chodniki i ścieżki rowerowe zapewnią bezpieczeństwo i komfort.

Czy uważasz, że wakacje to dobry termin na drogowe prace?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska