Władimir Medinski jest szefem rosyjskiego zespołu, który we wtorek spotkał się z delegacją ukraińską w Stambule, by odbyć kolejną rundę rozmów pokojowych.
Po zakończeniu rozmów ze stroną ukraińską Medinski spotkał się z rosyjskimi mediami. Podczas briefingu rosyjski dyplomata oświadczył, że 'ze swojej strony Federacja Rosyjska nie sprzeciwia się chęci Ukrainy przystąpienia do Unii Europejskiej".
Ołeksandr Chaly, były wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy i członek ukraińskiej delegacji negocjującej w Stambule warunki zakończenia wojny z Rosją, powiedział, że brak sprzeciwu wobec planów Kijowa dotyczących przystąpienia do Unii Europejskiej ma dla Ukrainy fundamentalne znaczenie, a państwa, które mają zagwarantować bezpieczeństwo Ukrainie w ramach nowego formatu, muszą zobowiązać się w negocjowanym traktacie pokojowym Rosja-Ukraina do promowania procesu integracji Ukrainy z UE.
Podczas rozmów w Stambule delegacja ukraińska wystąpiła z propozycją podpisania nowej umowy międzynarodowej, która zakończyłaby działania militarne i dawała Ukrainie gwarancje bezpieczeństwa w zamian za neutralność.
