To pierwsze tak szerokie badanie jakości życia mieszkańców Torunia w kontekście działań samorządu.
- Wiele miast prowadzi taki monitoring - mówi prezydent Michał Zaleski. - Nie chcemy być od nich gorsi. To badanie wielowątkowe.
Ankieterzy pukają do naszych drzwi od poniedziałku. Przepytają 600 torunian wybranych w losowaniu - za pomocą metody tzw. random walking. Prowadzący badanie wybierze centralny punkt danego osiedla i będzie odwiedzać np. co trzeci lub czwarty dom na danej ulicy. Ich wizyty w mieszkaniach potrwają 20-30 minut. Każdy z nich będzie mieć przy sobie identyfikator oraz list intencyjny podpisany przez prezydenta Torunia z informacją o badaniu.
Czytaj także: Władze Torunia zapytają nas, jak im idzie rządzenie
O co będą nas pytać?
Będziemy mogli w skali od 1 do 5 ocenić np. rozwój przedsiębiorczości, bezpieczeństwo w kontekście działalności straży miejskiej, kulturę, edukację, komunikację miejską, mieszkalnictwo, sport czy infrastrukturę drogową, czyli działania, za które odpowiada samorząd. Ankieterzy sprawdzą również, jak często korzystamy z oferty kulturalnej, czy za pięć lat będziemy nadal mieszkać w Toruniu i czy łączymy z miastem plany zawodowe.
Sondaż wskaże kwestie, które są najistotniejsze dla mieszkańców oraz takie, które obniżają satysfakcję z przebywania w mieście. Pozwoli też ocenić poziom zaspokojenia potrzeb torunian. Magistrat wskazuje, że badanie ma się stać kolejną platformą komunikacji pomiędzy mieszkańcami a urzędnikami.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
- Dzięki temu dowiemy się, co należy poprawić, w jakim kierunku miasto powinno podążać oraz które z potrzeb mieszkańców są najpilniejsze - podkreśla Robert Małecki, dyrektor magistrackiego wydziału komunikacji społecznej i informacji.
Podobne badania prowadzi już wiele polskich miast. Dwa razy w roku są one zlecane w Warszawie. Poznań z kolei ogłasza je co dwa lata. Niedawno przystąpiła do nich Bydgoszcz.
Toruński monitoring będzie prowadzony co dwa lata. W okresie między kolejnymi badaniami urząd miasta zamierza zlecać ankiety pogłębiające kwestie, które w opinii mieszkańców Torunia tego wymagają.
Wkrótce wezmą pod lupę miejskie inwestycje
Już wiadomo, że w pierwszej kolejności obejmą one takie kwestie, jak inwestycje miejskie i rozwój lokalnej przedsiębiorczości.
Kiedy poznamy wyniki rozpoczętego właśnie badania? Raport z monitoringu zostanie udostępniony do końca stycznia 2013 r. Pilotażowa edycja będzie kosztować łącznie 17 tys. zł.
Czytaj e-wydanie »