Ćma bukszpanowa - groźny szkodnik ogrodowy
Ćma bukszpanowa to jeden z najbardziej uciążliwych szkodników w ogrodzie. Jej larwy żerują na liściach, powodując poważne uszkodzenia, a czasami nawet całkowite zniszczenie rośliny. Niestety, ćma bukszpanowa atakuje nie tylko bukszpan, ale też inne rośliny. Jeśli choć jeden krzew zostanie zainfekowany, owadzia zaraza szybko może się przenieść na pozostałe rośliny i doszczętnie je zniszczyć.
Zobacz też:Oprysk na mszyce - domowy trik cioci Krysi na mszyce w różach. Tak się pozbędziesz szkodników z róż
Skąd się wzięła ćma bukszpanowa?
Ćma bukszpanowa pochodzi z Azji, a w Polsce pierwszy raz ją zaobserwowano w 2012 roku.
Ćma ta składa jaja na spodniej stronie liści. Jaja są małe, żółte, wykluwają się z nich gąsienice, które są zielone z czarnymi kropkami i paskami na grzbiecie. Te kolory to kamuflaż, przez który trudno je dostrzec na pierwszy rzut oka. Z czasem larwa staje się cała brązowa, a po fazie przepoczwarzenia staje się białym motylem ze skrzydłami z ciemniejszą obwódką. To właśnie gąsienice - a nie motyle - odpowiadają za szkody na roślinach.
Zobacz też: Brązowe i schnące tuje z ogrodu. Tylko jeden składnik jest kluczowy - domowy oprysk na schnące tuje
Gąsienice ćmy bukszpanowej są bardzo żarłoczne. W krótkim czasie potrafią poważnie uszkodzić krzewy bukszpanu. Dlatego regularnie przeglądaj swój bukszpan, a także inne rośliny, a jeśli zauważysz objawy infekcji - nie bagatelizuj ich, tylko podejmij odpowiednie działania, które pozwolą uratować rośliny i pozbyć się szkodnika. Ogrodnicy profesjonaliści polecają oprysk na zaatakowane ćmą bukszpanową rośliny.
Sposób na walkę z ćmą bukszpanową - przepis na domowy oprysk
Ten parzący oprysk za kilka złotych wykończy ćmę bukszpanową. Tak uchronisz swoje piękne rośliny przed pożarciem przez szkodniki - kliknij i zobacz w poniższej galerii.
