Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włocławek - obejrzyjcie procesje Bożego Ciała zapisane na fotografiach sprzed lat

OPRAC.:
Jolanta Mlodecka
Jolanta Mlodecka
Boże Ciało - to jedno z najpiękniejszych świąt obchodzonych w Polsce, jeszcze od wieków średnich.

Uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są fragmenty czterech Ewangelii.

Procesje na Boże Ciało - nawet w trudnych latach stalinowskich - zawsze obecne były na włocławskich ulicach. W dzisiejszym albumie prezentujemy kilka archiwalnych fotografii

Relacje z procesji Bożego Ciała pojawiały się oczywiście w lokalnej prasie. Oto fragment artykułu w "Gazecie Kujawskiej" z 7 czerwca 1947 r. podpisany (Jur) - zachowujemy oryginalną pisownię.
Tegoroczna procesja Bożego Ciała wyruszyła z Bazyliki Katedralnej przy biciu dzwonów o godz. 11-etj, udając się do pierwszego ołtarza zbudowanego przez SS Urszulanki na ul. Cygance. Procesję otwierał poczty sztandarowe, za nimi kroczyły wszystkie szkoły średnie ze sztandarami, a następnie Harcerstwo, Zakłady Wychowawcze św. Józefa, więźniowie polityczni, Polski Czerwony Krzyż, Cechy Rzemiosł, Stowarzyszenie Kupców Polskich, Sodalicja Mariańska, procesje wszystkich kościołów... Pod baldachimem celebrujący procesję ks. biskup dr. Korszyński, prowadzony do pierwszego ołtarza przez wicestarostę Czekańskiego. Tuż za baldachimem postępowali przedstawiciele wojska, władz samorządowych z prezydentem Kubeckim na czele...
Procesja przeszła ul. 3 Maja do pl. Wolności, wróciła przez Brzeską do pl. Kopernika. Wszystkie ulice były pięknie udekorowane, a pieśni religijne wykonał chór "Lutnia".

Biskup włocławski zdecydował: - W Boże Ciało nie będzie ulicznych procesjiBoże Ciało - uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Uroczystość Bożego Ciała ma charakter dziękczynny i radosny. W Polsce obchodzi się ją w czwartek i jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Uroczystość ta została ustanowiona w 1246 r., zaś w Polsce po raz pierwszy wprowadził ją w diecezji krakowskiej biskup Nankier w 1320 r. W 1420 r. na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska