MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Raport „Razem dla Regionu”. Takie inwestycje powstały we Włocławku z unijnym dofinansowaniem w ramach RPO. Zdjęcia

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Wideo
od 16 lat
Urząd Marszałkowski w Toruniu podsumował Regionalny Program Operacyjny na lata 2014 – 2020 (23). Podsumowanie - uzupełnione o informacje na temat przedsięwzięć sfinansowanych w ramach krajowych programów operacyjnych - zaprezentował w raporcie „Razem dla Regionu”. W raporcie pojawiły się między innymi dane na temat Włocławka.

Spis treści

Urząd Marszałkowski podsumował RPO dla Kujawsko-Pomorskiego

Urząd Marszałkowski podsumował Regionalny Program Operacyjny 2014-2020 (23) pozwalający ocenić skalę i zakres przedsięwzięć inwestycyjnych oraz tzw. miękkich, które są inwestycją w rozwój społeczny.

„Za nami kolejna unijna siedmiolatka, czas intensywnego inwestowania środków pomocowych Unii Europejskiej i związanego z tym dynamicznego rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego (…). Ze sposobu i stylu, w jakim wdrażaliśmy nasz kolejny program regionalny, możemy być dumni. Teraz jest czas podsumowań. Warto je robić, by wiedzieć, czego już wspólnie dokonaliśmy, co jest naszym wspólnym dorobkiem. I by mieć świadomość wyzwań, które jeszcze przed nami. To podsumowanie – kolejne, którego w tego rodzaju okolicznościach dokonujemy – upewnia mnie jeszcze w tym, co już od dawna i tak wiem: że największym kapitałem Kujaw i Pomorza są ludzie – solidni, pracowici, dobrze wykształceni, przyjaźni, otwarci. To Państwo są kreatorami rozwoju i wzrostu. I – to także jest pewne – jego beneficjentami” – napisał w raporcie marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Tyle wyniosło wsparcie dla Włocławka w ramach RPO

Raport o inwestowaniu środków RPO 2014-2023 uzupełniony został o informację na temat przedsięwzięć sfinansowanych w ramach krajowych programów operacyjnych. Przygotowany został z perspektywy społeczności powiatów i miast na prawach powiatów. W raporcie nie zabrakło też informacji na temat Włocławka. Łączna wartość wsparcia dla miasta wyniosła blisko pół miliarda złotych.

- Powstający nowy kompleks Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, modernizacja alei Jana Pawła II, Skarbiec Fajansu, rozbudowa przystani na Zalewie Włocławskim, park na Słodowie oraz inwestycje w kapitał społeczny to najważniejsze przedsięwzięcia sfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-20 (23). Łączna wartość wsparcia RPO na realizowane w mieście projekty inwestycyjne i „miękkie”, lokalne i horyzontalne, to blisko pół miliarda złotych – przekazała Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego.

Takie projekty zrealizowano z unijnym dofinansowaniem we Włocławku

Zajrzeliśmy do raportu „Razem dla Regionu” dotyczącego Włocławka. Wynika z niego, że w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w całym województwie, w latach 2014-2013, do zainwestowania było blisko 9 miliardów złotych. Do Włocławka trafiło 455 mln zł. Zrealizowano 162 projekty, między innymi:

 • Rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego: kubatura: 100 tys. m sześc.; powierzchnia użytkowa: 20 tys. m kw.; koszt (budowa + wyposażenie): 170 mln zł.

 • Modernizacja alei Jana Pawła II, łączącej z centrum Włocławka osiedle Michelin i podmiejskie miejscowości. Połączona była z przebudową wytyczonej wzdłuż jezdni ścieżki rowerowej. W raporcie zaznaczono, że „uznać należy za najważniejsze przedsięwzięcie infrastrukturalne perspektywy 2014-2023. Przebudowa 2-kilometrowego odcinka kosztowała 18 mln zł. Przebudowano jezdnię, chodniki i drogę rowerową; powstały też ronda z wyspami centralnymi oraz bezpieczne przejścia dla pieszych (też dla osób niepełnosprawnych).

 • Skarbiec Fajansu - „Interaktywne Centrum Fajansu – Skarbiec Fajansu to jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych w ramach programu rewitalizacji miasta. Pieczołowicie odrestaurowane zabytkowe budynki u zbiegu ulic Żabiej i Królewieckiej już są wizytówką tej części Włocławka. Nowa placówka kulturalna łączy strefę wystawową, interaktywną przestrzeń muzealno-historyczną i segment sprzedaży” – czytamy w raporcie.

 • Rozbudowa przystani na Zalewie Włocławskim przy ul. Płockiej – otwarta została w 2014 roku (zbudowana ze środków poprzedniej perspektywy), w tym rozdaniu – dzięki środkom z RPO – została rozbudowana. „Nowoczesny, urokliwy kompleks, z miejscami do cumowania i slipem dla większych jednostek pływających, ma basen kąpielowy, pole namiotowe i domki kempingowe, przestrzeń do odpoczynku pod parasolami oraz szatnie i sanitariaty. Nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwa włocławski WOPR, który otrzymał w ostatnim czasie półmilionowe marszałkowskie wsparcie na szkolenia ratowników, a także nowoczesny sprzęt” – czytamy w raporcie.

 • Utworzenie Parku na Słodowie i rewitalizacja Parku im. Henryka Sienkiewicza. „Dwa przedsięwzięcia, w wyniku których włocławianie zyskali dobrze utrzymane i funkcjonalnie urządzone zielone enklawy w samym środku miasta, w których dobrze wykorzystano lokalne walory środowiskowe” – napisano w raporcie.

Natomiast z krajowych programów operacyjnych do Włocławka trafiły następujące kwoty:

 • Infrastruktura i Środowisko - 119,3 mln zł,

 • Innowacyjny Rozwój 47,3 mln zł,

 • Wiedza Edukacja Rozwój 30 mln zł.

Projekty wojewódzkie realizowane we Włocławku w latach 2014-2023

Były też projekty wojewódzkie realizowane na terenie miasta, między innymi:

 • polityka społeczna: bony żłobkowe, dofinansowanie niani, bransoletki życia (8 mln zł), integracja społeczna – dzienne domy pobytu, centra usług środowiskowych, centra integracji społecznej, kluby seniora, placówki opiekuńczo-wychowawcze, itp. (33,4 mln zł).

 • Wsparcie dla biznesu: pożyczki, poręczenia, granty, dotacje (50 mln zł); przedsiębiorczość (44,8 mln zł); innowacje i transfer wiedzy do gospodarki (15,6 mln zł).

 • Sport: nakłady na infrastrukturę sportową (3,55 mln zł); stypendia sportowe 70 stypendystów; dotacje dla klubów; sport powszechny 3 tys. uczestników.

 • Rynek pracy: wsparcie na założenie firmy; wsparcie adresowane do poszukujących pracy; szkolenia komputerowe i językowe (łącznie 116 mln zł).

 • Wsparcie dla organizacji pozarządowych (łącznie 1 mln zł).

 • Edukacja: stypendia dla dzieci i młodzieży stypendia doktoranckie (łącznie 3,5 mln zł); kształcenie zawodowe (33,8 mln zł).

 • Projekty informatyczne: Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0; Kultura w zasięgu; e-zdrowie (łącznie 24,9 mln zł).

 • Dotacje dla Lokalnych Grup Działania: Lokalna Grupa Działania Miasto Włocławek (7 mln zł).

 • Ochrona zabytków: nakłady 2,2 mln zł; 28 zrealizowanych projektów.

 • Dofinansowanie imprez: Dobry koncert, Palma Festiwal.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska