Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włocławianie korzystają z 60-procentowej bonifikaty. Ale to się niedługo skończy

Redakcja
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne WA
Tylko 318 mieszkańców Włocławka zdecydowało się na razie na wniesienie jednorazowej opaty za przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności. A tylko w tym roku obowiązuje 60-procentowa bonifikata. W przyszłym roku upust będzie mniejszy - wyniesie 50-procent.

Jednorazowa opłata przekształceniowa z bonifikatą to oferta dla tych mieszkańców, którzy 1 stycznia zostali właścicielami przydomowych działek, a wcześniej byli użytkownikami wieczystymi. Na mocy ustawy 1 stycznia br. grunty będące w użytkowaniu wieczystymi przeszły bowiem na własność. Chodzi o te grunty, na których stoją domy, kamienice lub bloki.
Zgodnie z nowymi uregulowaniami opłaty roczne za użytkowanie wieczyste zostały zastąpione roczną opłatą przek-ształceniową. I ta opłata będzie pobierana przez 20 lat. W jakiej wysokości? W takiej, jaka obowiązywała w dniu przekształcenia, czyli 1 stycznia br. Ale jest też możliwość wniesienia opłaty jednorazowo. I wtedy przysługuje bonifikata.

Tylko w tym roku bonifikata 60-procentowa

Samorząd Włocławka zdecydował, że maksymalna bonifikata wyniesie 60 procent, choć była i propozycja klubu radnych PiS ustalenia bonifikaty 95-procentowej. Ale ta propozycja nie zyskała aprobaty większości samorządu.
W tym roku bonifikata będzie udzielana w wysokości maksymalnej, bo obowiązuje upust w wysokości 60 procent . W przyszłym roku będzie niższa- wyniesie 50 procent. A w kolejnych latach jeszcze niższa. W trzecim roku obowiązywania uchwały wyniesie 40 procent, w czwartym 30 procent, w piątym roku 20 procent, a w szóstym tylko 10 procent.

Czy mieszkańcy Włocławka korzystają więc z możliwości wniesienia opłaty jednorazowej z bonifikatą 60-procentową? Spora grupa włocławian na taki krok już się zdecydowała. Z informacji przekazanych nam przez Wydział Gospodarowania Mieniem Komunalnym Urzędu Miasta we Włocławku wynika, że do tej pory wydano mieszkańcom Włocławka 318 zaświadczeń potwierdzających wpłaty. Deklarację złożyło jednak więcej byłych użytkowników wieczystych. Nie wszyscy jednak do tej pory wnieśli opłatę.

Są wpływy do budżetu miasta

Wpłat dokonywali zarówno byli użytkownicy wieczystych gruntów należących do miasta jak i byli użytkownicy wieczystych terenów należących do Skarbu Państwa. Wpływy do budżetu wyniosły odpowiednio - jeśli chodzi o grunty miejskie wpływ do kasy miasta to 598 tysięcy 797 złotych, a w odniesieniu do gruntów Skarbu Państwa: - wpływ do kasy miasta to 293 tysiące 556 złotych.
Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność we Włocławku dotyczy blisko 1450 mieszkańców. Jeśli duża część właścicieli zdecyduje się uiścić opłatę jednorazową w tym czy przyszłym roku, by skorzystać z największej bonifikaty, to przełoży się to na wzrost dochodów miasta. Ale tylko na początku. Bo w kolejnych latach, gdy wpływy będą niższe, to może oznaczać ograniczenie możliwości inwestycyjnych miasta. W każdym bądź razie jest takie zagrożenie.

Przypomnijmy, że opłatę przekształceniową za ten rok można wnieść do lutego przyszłego roku. Rok 2020 będzie bowiem rokiem podwójnej opłaty przekształceniowej. Roczną opłatę przekształceniową za 2020 rok trzeba będzie wnieść do 31 marca przyszłego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska