Celem imprezy organizowanej przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej jest popularyzacja żywych wciąż na Kujawach zwyczajów związanych z końcem karnawału. Na korowody zapraszane są autentyczne grupy zapustne z okolic Włocławka, które od tłustego czwartku do wtorku ostatkowego obchodzą kujawskie wsie i miasteczka, składając odwiedzanym życzenia powodzenia, urodzaju, zdrowia, a ich postaci i zachowania wskazują na dawny, magiczny sens zwyczaju.
Organizatorzy nie ingerują w dobór postaci, wygląd kostiumów czy repertuar muzyczny. Grupy są spontaniczne, starają się podkreślić swoją odrębność i pochodzenie. Na włocławskiej imprezie przebierańcy prezentują się tak, jak podczas obchodzenia okolicznych wsi i miasteczek. W tym roku w korowodzie pójdą grupy z Kaniewa, Kazania, Lubania (osobno dorośli i młodzież), Nakonowa Starego, Świętosławia i Wagańca-Śliwkowa. Ruszą o godz. 12 sprzed Muzeum Etnograficznego i przejdą: Bulwarami im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, ul. Maślaną, 3 Maja na plac Wolności, następnie ul. Zduńską na Zielony Rynek.
W związku z korowodem kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami w centrum miasta w godz. 11.30-13.30. Częściowo ograniczone dla ruchu samochodowego będą ulice: Bulwary, Maślana, Łęgska, Tumska, 3 Maja, Cyganka, Żabia, Piekarska, plac Wolności, Kilińskiego, Kościuszki, POW, Warszawska, Zduńska i Królewiecka.
