Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulicami Włocławka przejdzie korowód grup zapustnych. Taki jest program w 2024 roku. Zdjęcia

OPRAC.:
Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
W ostatnią niedzielę karnawału (11 lutego 2024) ulicami Włocławka przejdzie tradycyjny Korowód Grup Zapustnych. Zobaczcie, jak bawiono się podczas ubiegłorocznego wydarzenia.
W ostatnią niedzielę karnawału (11 lutego 2024) ulicami Włocławka przejdzie tradycyjny Korowód Grup Zapustnych. Zobaczcie, jak bawiono się podczas ubiegłorocznego wydarzenia. Wojciech Alabrudziński
W ostatnią niedzielę karnawału – 11 lutego 2024 roku ulicami Włocławka przejdzie tradycyjny korowód grup zapustnych. Celem imprezy jest popularyzacja wciąż żywych na Kujawach zwyczajów końca karnawału, które zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Taki program przygotowano na tegoroczną imprezę.

Spis treści

Zwyczaj trafił na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

XXXIII Korowód Grup Zapustnych przejdzie ulicami Włocławka w ostatnią niedzielę karnawału — 11 lutego 2024 roku. Przebierańcy wyruszą o godzinie 12 sprzed Muzeum Etnograficznego przy włocławskich bulwarach i przejdą głównymi ulicami miasta aż do placu Fajansu Włocławskiego.

Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Idea ma na celu zwrócenie uwagi na fenomen kulturowy, jakim jest żywy wciąż na Kujawach zwyczaj Chodzenia z Kozą, czyli obchodzenia przez autentycznego grupy zapustne, w czasie od tłustego czwartku do wtorku ostatkowego, kujawskich wsi i miasteczek.

- Polega na składaniu odwiedzanym życzeń powodzenia, urodzaju, zdrowia oraz odstraszania głośną muzyką, dzwonkami i uderzeniami z batów zimy — pory nieprzychylnej człowiekowi. Zwyczaj w 2020 r. został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, ponieważ przekazywany jest z pokolenia na pokolenie, stale odtwarzany i uznawany przez kolejne pokolenia Kujawiaków za część własnej spuścizny – informuje Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, organizator wydarzenia.

Te grupy przejdą w kolorowym korowodzie w 2024 roku we Włocławku

W 2024 roku w przemarszu udział wezmą grupy, które wielokrotnie uczestniczyły w poprzednich edycjach - grupy z Kaniewa, Lubania i Mikanowa. Nie zabraknie też zeszłorocznych debiutantów włocławskiego korowodu — Kozy ze Słomkowa oraz gości z Kujaw Zachodnich — z Szymborza, dzielnicy Inowrocławia, w której zwyczaj jest kultywowany od poł. XIX w.

- Koza Szymborska jest najstarszą kujawską grupą zapustną, tworzoną przez kolejne pokolenia młodych mężczyzn należących do Klubu Kawalerów. Rok temu w grupie prezentował się Michu, w ponad 60-letnim kostiumie ze słomy. W tym zobaczymy nowy strój pleciony od listopada 2023 r. na wzór starego, przez mieszkańców Inowrocławia, w Domu Rodziny Jana Kasprowicza zamienionego na ten czas w pracownię rękodzieła. Po raz pierwszy na przemarszu gościć będziemy Kozę z Florianowa, reprezentującą gminę Lubraniec – informuje Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.

Takie postaci spotkamy w Korowodzie Grup Zapustnych we Włocławku

Organizatorzy zwracają uwagę, by obserwując korowód zwrócić uwagę na występujące w grupach postacie ubrane w dziwne kostiumy, o twarzach przysłoniętych maskami. Dodają też, żeby nie bać się podszczypywania, bodzenia i psot wskazujących na dawny, magiczny sens zwyczaju.

- Maszkary zwierzęce kozy, bociana, niedźwiedzia i konia symbolizują wegetację przyrody, ukryte pragnienia odpędzenia zimy i przywołania wiosny, zapewnienia dostatku w nadchodzącym roku. Istota dwoista, mężczyzna w masce z zawieszoną na pasku kukłą umarłego, nazywany żywym na umarłym lub babochłopem, uosabia nadejście wiosny, zwycięstwo życia nad śmiercią, światła nad ciemnością, dobra nad złem. Towarzyszą im również Żyd, Żydówka „Siora”, Cyganka, Cygan, panna młoda i pan mody, istoty ze świata nadprzyrodzonego — diabeł i śmierć oraz wiele innych, m. in.: przodownik, druciarz, myśliwy, kominiarz, policjant, garbus, klaun, kapele lub całe orkiestry strażackie – dodają organizatorzy.

Trasa przemarszu Korowodu Grup Zapustnych 2024 we Włocławku

Przemarsz jest wesołą, uliczną paradą kończącą karnawał i jednocześnie wspaniałą, żywą lekcją zwyczajów kujawskich. Korowód wymaszeruje sprzed Muzeum Etnograficznego, następnie przejdzie ulicami:

  • Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6,
  • ul. Maślana,
  • ul. 3 Maja,
  • plac Wolności,
  • ul. Kościuszki,
  • plac Fajansu Włocławskiego.

Takie będą ograniczenia w ruchu w czasie korowodu we Włocławku

W związku z organizacją Korowodu Grup Zapustnych, które 11 lutego 2024 roku organizuje Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, będą ograniczenia w organizacji ruchu. Między godzinami 11:30 a 13:30 częściowo ograniczone dla ruchu samochodowego będą ulice: Bulwary, Maślana, Łęgska, Tumska, 3 Maja, Cyganka, Żabia, Piekarska, plac Wolności, Kilińskiego, Kościuszki.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska