Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wnioski o dopłaty bezpośrednie 2021 można już wypełniać w ARiMR. W tym roku tylko online [16.03.2021r.]

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Warunkiem przyznania pomocy w ramach systemów wsparcia bezpośredniego jest posiadanie przynajmniej 1 ha gruntów kwalifikujących się do płatności, przy czym minimalna powierzchnia pojedynczej działki rolnej, która może być objęta płatnościami obszarowymi, to 0,1 ha.
Warunkiem przyznania pomocy w ramach systemów wsparcia bezpośredniego jest posiadanie przynajmniej 1 ha gruntów kwalifikujących się do płatności, przy czym minimalna powierzchnia pojedynczej działki rolnej, która może być objęta płatnościami obszarowymi, to 0,1 ha. Lucyna Talaśka-Klich/archiwum
Poniedziałek 15 marca 2021 roku jest pierwszym dniem naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2021 rok. ARiMR udostępnia rolnikom w tym celu aplikację eWniosekPlus i przypomina, że w tym roku nie można składać oświadczenia o braku zmian w całym wniosku, jest jednak taka możliwość w zakresie zwierząt i dopłat do dobrostanu zwierząt. Przypominamy terminy naboru - do kiedy potrwa, kiedy dopłaty bezpośrednie będą zmniejszone.
Jak już uprzedzaliśmy wspólnie z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w 2021 we wnioskach o dopłaty bezpośrednie pojawi się kilka zmian. Zmiany pojawiają się między innymi w dobrostanie zwierząt. Dołączono owoce do grona hodowli, która może liczyć na dodatkowe pieniądze. Modyfikacje wymogów dobrostanowych od 2021 roku dotyczą loch, tuczników i krów.

Zmiany w dopłatach bezpośrednich 2021 dotyczą również:

  • płatności do powierzchni uprawy pomidorów
  • płatności do powierzchni uprawy konopi włóknistych
  • płatności ekologicznej
  • płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej

Bardziej szczegółowo o zmianach piszemy tu:
Dopłaty bezpośrednie 2021. W ARiMR nie będzie można złożyć oświadczenia o braku zmian [lista zmian]

Terminy. Do kiedy złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie 2021?


Podstawowy termin, w którym rolnik może złożyć wniosek o przyznanie płatności wraz z wymaganymi załącznikami (dokumentami) to 15 marca - 15 maja 2021 roku. Ten ostatni dzień przypada w sobotę, więc złożenie wniosku możliwe będzie do 17 maja 2021 r. Zmiany we wnioskach można zgłaszać do 31 maja 2021.

Po tej dacie wciąż będzie szansa na uzyskanie dopłat bezpośrednich z ARiMR.
Wniosek może być także złożony w terminie 25 dni kalendarzowych po terminie składania wniosków, tj. do dnia 11 czerwca 2021 r., jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia, stosowane będzie zmniejszenie płatności w wysokości 1% należnej kwoty płatności.



Dopłaty bezpośrednie 2021 - uwagi ARiMR dotyczące wniosków. Jak zalogować się w eWniosekPlus?


"Wnioski wypełnione na formularzu dla kampanii 2018, 2019, 2020 i wysłane w roku 2021 nie będą traktowane, jako skutecznie złożone na kampanię 2021", wyjaśnia Agencja producentom rolnym. "W związku z powyższym rolnicy, którzy w kampanii 2021 nie wyślą wniosku na formularzu 2021, nie otrzymają płatności na rok 2021". Kampania jest wybierana przez rolnika w momencie uruchamiania wniosku.

Jak zalogować się w aplikacji eWniosekPlus? Od 27 stycznia 2021 r. w trakcie tworzenia konta w aplikacji eWniosekPlus jak również podczas resetu hasła z wykorzystaniem opcji „Nie pamiętasz hasła?” w polu należy wprowadzać ostatnią wypłaconą kwotę z roku 2020, instruuje ARiMR.

Obecnie trwa przerwa techniczna w dostępie do aplikacji: od piątku 5 marca od godziny 15:30 do niedzieli 14 marca do godziny 24:00 aplikacja eWniosekPlus jest niedostępna.

Kolejna podpowiedź Agencji: Przed złożeniem wniosku o przyznanie płatności na 2021 rok, zapoznaj się z informacjami dotyczącymi norm Dobrej Kultury Rolnej zgodnych z ochroną środowiska (GAEC)

Jakie dopłaty bezpośrednie może dostać rolnik w 2021 roku? Rodzaje realizowanych płatności:

  • jednolita płatność obszarowa,
  • płatność za zazielenienie,
  • płatność dla młodych rolników,
  • płatność dodatkowa,
  • płatności związane z produkcją (w następujących sektorach produkcji zwierzęcej: bydło, krowy, owce, kozy oraz w następujących sektorach produkcji roślinnej: rośliny strączkowe przeznaczone na ziarno, rośliny pastewne, buraki cukrowe, ziemniaki skrobiowe, pomidory, truskawki, chmiel, len i konopie włókniste),
  • przejściowe wsparcie krajowe (płatność do tytoniu niezwiązana z produkcją).


Stawki poszczególnych płatności oblicza się poprzez podzielenie określonej dla danej płatności rocznej puli środków finansowych przez kwalifikującą się w danym roku do danego rodzaju płatności liczbę hektarów albo zwierząt.

Płatności bezpośrednie - warto wiedzieć:

  1. płatności bezpośrednie przysługują osobie, która faktycznie użytkuje grunty;
  2. wnioskodawcom nie przyznaje się jakichkolwiek korzyści wynikających z sektorowego prawodawstwa rolnego, w tym płatności bezpośrednich, jeżeli warunki wymagane do uzyskania takich korzyści zostały sztucznie stworzone, w sprzeczności z celami tego prawodawstwa (np. nastąpił podział gospodarstwa w celu ominięcia limitów wsparcia);
  3. W przypadku upraw konopi włóknistych, płatności obszarowe przysługują do powierzchni nie większej niż powierzchnia objęta zezwoleniem wydanym zgodnie z art. 47 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska