Wojewoda Bogdanowicz: - Na jesieni jest możliwa czwarta fala pandemii. Wówczas szpital w Grudziądzu też będzie miał swoją rolę

PA
Konwent Starostów Kujawsko - Pomorskiego odbył się w hotelu Marusza w Powiecie Grudziądzkim. To ten samorząd był gospodarzem spotkania, w którym wzięli udział m.in. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz Marszałek Piotr Całbecki Aleksandra Pasis
Szpital w Grudziądzu, który przez ostatnie miesiące był tylko przeznaczony do leczenia pacjentów "covidowych" i mimo, że ich liczba diametralnie spada, wciąż nie wrócił do pełnego funkcjonowania dla chorych, którzy nie są zarażeni koronawirusem. - Poukładanie oddziałów na nowo nie jest takie proste - wyjaśnia Mikołaj Bogdanowicz, Wojewoda Kujawsko - Pomorski, który był gościem Konwentu Starostów z naszego regionu w Maruszy pod Grudziądzem. - Staramy się jednak, aby nastąpiło to jak najszybciej.

Zobacz wideo: Sprawdzamy, co w Polsce drożeje najszybciej.

Wojewoda Bogdanowicz podczas Konwentu jednocześnie przyznał, że być może rola szpitala w Grudziądzu jeśli chodzi o zabezpieczenie hospitalizacji pacjentów "covidowych" jeszcze nie wygaśnie... - Możliwa jest czwarta fala pandemii na jesieni. Jeśli będą wzrosty zachorowań, to również Grudziądz będzie miał swoją rolę w jej zwalczaniu gdyż jest odpowiednio przygotowany i przystosowany.

Konwent Starostów Kujawsko-Pomorskiego był okazją do podsumowań roku "covidowego" dla Województwa oraz poinformowaniu o nowych wyzwaniach. Głównymi gośćmi byli Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz Marszałek Piotr Całbecki.

Wojewoda: - Poukładanie na nowo oddziałów szpitalnych nie zawsze jest takie proste

Mikołaj Bogdanowicz podsumował ubiegły rok i początek bieżącego głównie pod względem pandemii. Wspomniał m.in. o szpitalu w Grudziądzu, który przejął na swoje "barki" największy ciężar walki z koronawirusem i podał, że w szczytowym okresie pandemii na przełomie marca i kwietnia br. hospitalizowanych w tej lecznicy było około 400 pacjentów z COVID-em i jednocześnie innymi, współistniejącymi chorobami. Wymagali oni leczenia w specjalistycznych oddziałach. - Dziękuję pracownikom medycznym i kadrze niemedycznej oraz władzom tej placówki medycznej - podkreślał Mikołaj Bogdanowicz.

Wojewoda także dodał, że w momentach kulminacyjnych trzeciej fali do szpitali w Kujawsko - Pomorskiem trafiało w ciągu doby około 120 pacjentów "covidowych".

Aktualnie trwa proces "odmrażania" szpitali i oddziałów "covidowych". - A praktycznie każdy walczył w Kujawsko - Pomorskiem, a jest ich 30. Poukładanie na nowo oddziałów szpitalnych nie zawsze jest jednak takie proste.

Podsumowując, Wojewoda podkreślił że za nami rok trudnych egzaminów. - Zwłaszcza jeśli chodzi o administrację rządowo-samorządową, koordynację pracy i wzajemne uzupełnianie się szpitali. W mojej te egzaminy zostały zdane w Województwie Kujawsko-Pomorskim. I kontynuował: - Dostrzegam ogromne zmęczenie służby zdrowia i myślę, że w najbliższych miesiącach będziemy się z tym mierzyć.

Jeśli chodzi o wyzwania, to Mikołaj Bogdanowicz poinformował, że szykuje się reforma służby zdrowia. - Dotknie ona szpitale powiatowe, ale pozytywnie. Popłynie do nich wsparcie finansowe, ale z jednoczesnym procesem restrukturyzacji.

Wojewoda także jednoznacznie określił, że celem rządu będzie też zwiększenie inwestycji w samorządach: - W najbliższych latach nie będzie problemu ze środkami finansowymi, bo będzie ich bardzo, bardzo dużo, ale odpowiednie zainwestowanie.

Marszałek o priorytetach

Marszałek Kujawsko-Pomorskiego, Piotr Całbecki podkreślił, że aktualnie trwają negocjacje ze stroną rządową aby jak najwięcej pieniędzy z Krajowego Funduszu Odbudowy trafiło do samorządów i przez nie były dystrybuowane. Na razie udało się uzgodnić trzy obszary, za które mają odpowiadać marszałkowie. - Są to m.in. bezpośrednia pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom oraz gospodarka wodno-ściekowa na obszarach wiejskich - podaje marszałek Całbecki.

Piotr Całbecki także zapewnił, że jeśli chodzi o przygotowanie do nowej perspektywy Regionalnego Programu Operacyjnego za który odpowiada zarząd województwa to prace postępują zgodnie z harmonogramem. - Główny nacisk kładziemy na zadania związane ze zmianami klimatycznymi, a także zapobieganiem różnym zagrożeniom, w tym pandemiom - dodał marszałek.

Marszałek będzie rozmawiał z samorządowcami o potrzebach

Jakie warunki będą obowiązywały przy podziale środków? - RPO będzie realizowane podobnie jak poprzednie edycje. Oprzemy się o terytorializację. Nie ma jednakowych gmin, powiatów w regionie. Każdy ma swoją specyfikę i inne problemy, wskaźniki. Będziemy rozmawiali z lokalnymi władzami o tym co jest najważniejszego wspólnie do zrealizowania. Przez ROP będziemy realizować
strategie rozwoju Kujawsko-Pomorskiego.

W Konwencie wziął udział także Kujawsko - Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik, który mówił o funkcjonowaniu placówek oświatowych podczas pandemii oraz płk. Krzysztof Stańczyk, dowódca 8 Kujawsko - Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej który referował o współpracy z samorządami. Gospodarzem spotkania był Adam Olejnik, Starosta Powiatu Grudziądzkiego.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie