Pismo adresowane do marszałka Piotra Całbeckiego jest datowane na 12 września.
"W związku z publicznymi wypowiedziami Pana Marszałka cytowanymi dzisiaj przez prasę regionalną, jakoby straty spowodowane przez nawałnicę z 11/12 sierpnia br. w województwie kujawsko-pomorskim przekroczyły 1,5 mld. zł, proszę Pana Marszałka o informację, na jakiej podstawie zostały sporządzone te wyliczenia".
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Dalej w piśmie czytamy:
"Pragnę podkreślić, że proces szacowania strat trwa od czterech tygodni i jeszcze nie dobiegł końca. Nie znamy chociażby wysokości strat w obszarze rolnictwa. Złożenie wniosku o wsparcie z Funduszu Solidarności jest możliwe dopiero po pełnym oszacowaniu strat oraz w przypadku, gdy przekroczyłyby one określony przez prawo unijne próg".
We wtorek (12 września) Christopher Todd z Komisji Europejskiej, który przyjechał na zaproszenie marszałka Piotra Całbeckiego, oglądał zniszczenia po sierpniowych nawałnicach w rejonie Tucholi i w gminie Sośno. Zadeklarował pomoc Unii Europejskiej w odbudowie infrastruktury oraz budowie sprawnych systemów wczesnego ostrzegania przed zagrożeniami.
Unia ma - jak informuje urząd marszałkowski - dwa instrumenty, które mogą zostać uruchomione w takiej sytuacji - to Fundusz Solidarności UE, a także zgoda na zmiany i przesunięcia środków w Regionalnym Programie Operacyjnym.
- Cieszę się, że uzgodniliśmy, iż taki plan jest możliwy do wdrożenia. Jak najszybciej usiądziemy do stołu, by wynegocjować dobre warunki wykorzystania środków unijnych na pomoc dla terenów dotkniętych skutkami nawałnic – stwierdził marszałek Całbecki. Dodał, że samorząd województwa jest gotów do przygotowania części rządowego wniosku o środki z Funduszu Solidarności.
Większe dopłaty na usunięcie azbestu dla gmin po nawałnicy