MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda wzywa do wygaszenia mandatu Mirosława Janowskiego

Redakcja
Wojewoda wzywa radę miejską do podjęcia uchwały wygaszającej mandat przewodniczącego Mirosława Janowskiego
Wojewoda wzywa radę miejską do podjęcia uchwały wygaszającej mandat przewodniczącego Mirosława Janowskiego Aleksander Knitter
Dziś opozycja dostała pismo od wojewody w sprawie wygaśnięcia mandatu przewodniczącego rady miejskiej w Chojnicach.

Jest odpowiedź wojewody, którego służby prawne przeprowadziły postępowanie wyjaśniające, czy Mirosław Janowski może nadal być radnym, prowadząc działalność gospodarczą związaną z majątkiem gminy. Przedmiotem analizy było m.in. to, co należy rozumieć przez wykorzystywanie mienia komunalnego gminy do prowadzonej działalności gospodarczej. Zdaniem wojewody to, że firma Janowskiego wykonywała zlecenia na rzecz miejskiej spółki ZGM, należy zakwalifikować jako właśnie "korzystanie z mienia komunalnego".

Janowski czerpał zyski z prac remontowych prowadzonych dla ZGM, a majątek tej spółki to mienie miasta. To samo dotyczy innej spółki Janowskiego - Proterm Plus, która wykonywała zlecenie dla MOPS i TBS. W pierwszym przypadku chodzi o jednostkę podległą miastu, w drugim - o spółkę miejską.

Wojewoda wzywa radę miejską do podjęcia uchwały wygaszającej mandat przewodniczącego. Rada ma na to 30 dni od momentu otrzymania pisma.

Jeśli tego nie zrobi, wojewoda wyda zarządzenie zastępcze po powiadomieniu ministra spraw wewnętrznych.
- Satysfakcja? Nie, to nie to - komentuje Mariusz Brunka, lider opozycji. - Nie przynosi to nam satysfakcji, bo potwierdza podejrzenia, że tak nie może być. Wojewoda znalazł powody, by zakwestionować mandat Janowskiego. No i rada nie będzie miała teraz lekko.

Zdaniem Brunki, rzecz nie w personaliach, kogo dotyczy ten problem, a w tym, że trzeba przestrzegać standardów. - To już się tak nie da jak kiedyś - mówi. - Ludzie mniej tolerują takie rzeczy i bardziej się zastanawiają nad wszystkim...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska