Spis treści
- Nowi posłowie złożyli ślubowanie. Wśród nich jest Piotr Kowal z Włocławka
- Zmiany w Sejmie po wyborach do Parlamentu Europejskiego
- Poseł Piotr Kowal z Włocławka chce, by w Sejmie "słyszalny był głos każdego mieszkańca regionu"
- Zmiany w Radzie Miasta Włocławek. Będzie nowy radny Lewicy
- Nie wybrano jeszcze nowego przewodniczącego Rady Miasta Włocławek
Nowi posłowie złożyli ślubowanie. Wśród nich jest Piotr Kowal z Włocławka
W środę 26 czerwca 2024 roku w sejmowych ławach zasiadło 21 nowych posłów. Wśród nich znalazł się także Piotr Kowal z Włocławka, były przewodniczący rady miejskiej. Na początku 14. posiedzenia Sejmu RP, nowi radni złożyli ślubowania. Piotr Kowal zaznacza, że od razu – już od pierwszego dnia – rozpoczął pracę w Sejmie.
„Ślubuję uroczyście jako poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej - tymi słowami złożyłem dzisiaj w Sejmie ślubowanie. 26 czerwca to początek mojej przygody w polskim parlamencie. Już od pierwszego dnia przystąpiłem do pracy w Sejmie” – przekazał w mediach społecznościowych Piotr Kowal, poseł z Włocławka.
Zmiany w Sejmie po wyborach do Parlamentu Europejskiego
Nowi parlamentarzyści zastąpili posłów, którzy w czerwcowych wyborach uzyskali mandat do Europarlamentu. Piotr Kowal zastąpił Joannę Scheuring-Wielgus.
Przypomnijmy, że we wspomnianych wyborach Lewica zdobyła trzy mandaty. Wśród europosłów znalazła się pochodząca z Torunia posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica), która startowała w okręgu wyborczym nr 7. Oddano na nią 57 669 głosów.
Wybór do Parlamentu Europejskiego oznacza automatyczne wygaśnięcie mandatu posła. Joanna Scheuring-Wielgus pożegnała się więc z polskim sejmem. W wyborach parlamentarnych 2023 starowała z listy Lewicy w okręgu wyborczym nr 5 i uzyskała 35 193 głosów oraz mandat posła.
Poseł Piotr Kowal z Włocławka chce, by w Sejmie "słyszalny był głos każdego mieszkańca regionu"
Kolejny wynik należał do włocławskiego radnego i przewodniczącego Rady Miasta, Piotra Kowala. Zdobył 7860 głosów, ale nie uzyskał mandatu. Teraz, gdy Joanna Scheuring-Wielgus, zasiadła w Europarlamencie, jej miejsce w sejmie zajął właśnie Piotr Kowal z Włocławka.
„W Sejmie będę pracował na rzecz wszystkich mieszkańców naszego okręgu, który obejmuje m. in. Włocławek, Toruń i Grudziądz oraz wiele mniejszych miast, miasteczek i wsi. Chcę, żeby głos każdego mieszkańca był słyszalny w Sejmie. Zrobię wszystko, aby zaopiekować się problemami mieszkańców naszego okręgu. Teraz czas pracować nad nowymi rozwiązaniami, które pozytywnie wpłyną na nasze życie” – podkreślił Piotr Kowal już po złożeniu ślubowania w Sejmie.

Warto zaznaczyć, że Piotr Kowal to już czwarty poseł z Włocławka. W obecnej kadencji w sejmie zasiadają także: Joanna Borowiak (PiS), Anna Gembicka (PiS), Krystian Łuczak (PO).
Zmiany w Radzie Miasta Włocławek. Będzie nowy radny Lewicy
Uzyskanie przez Piotra Kowala mandatu posła, wiąże się także ze zmianami w Radzie Miasta Włocławek. Kto zastąpi go w radzie?
Przypomnijmy, że w wyborach samorządowych 2024 Piotr Kowal startował w okręgu wyborczym nr 3 z listy Lewicy. Zdobył 1176 głosów. Z listy Lewicy w tym okręgu do Rady Miasta weszła także Marlena Korpalska (461 głosów). Trzeci najwyższy wynik należał do Jakuba Girczyca, który zdobył 392 głosy, ale nie uzyskał mandatu. Teraz to on powinien wejść do Rady Miasta na miejsce Piotra Kowala.
Nie wybrano jeszcze nowego przewodniczącego Rady Miasta Włocławek
W czerwcu 2024 roku Platforma Obywatelska przystąpiła do koalicji z Nową Lewica w Radzie Miasta we Włocławku. Wynikiem koalicji było objęcie obowiązków zastępcy prezydenta Włocławka przez Monikę Jabłońską.
Po tym, jak Piotr Kowal zdobył mandat posła, Rada Miasta Włocławek potrzebuje nowego przewodniczącego. Przypomnijmy, że zgodnie z ustaleniami pomiędzy Platformą Obywatelską i Lewicą, nową przewodniczącą miała zostać Ewa Szczepańska.
W czasie 5. sesji Rady Miasta Włocławek (25 czerwca 2024) nie wybrano jednak nowego przewodniczącego rady. Dyskusja nad projektem uchwały i głosowanie zostały odroczone. Za odroczeniem głosowało 9 radnych (Janusz Dębczyński, Andrzej Gołębieski, Igor Griszczuk, Joanna Hofman-Kupisz, Marlena Korpalska, Wanda Muszalik, Elżbieta Rutkowska, Szymon Szewczyk, Janusz Ziółkowski). 10 radnych nie oddało głosu (Ewelina Brodzińska, Jarosław Chmielewski, Krzysztof Grządziel, Ewa Hupało, Domicela Kopaczewska, Józef Mazierski, Arkadiusz Piasecki, Rafał Sobolewski, Ewa Szczepańska, Katarzyna Zarębska), a troje było nieobecnych (Daniel Tobjasz, Irena Vuković-Kwiatkowska, Marek Wasielewski).
