
Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO
Szkolenia prowadzone przez JFTC dowodzą, że bydgoskie centrum to instytucja o kluczowym znaczeniu dla rozwijania możliwości szkoleniowych i rozwijania potencjału NATO.
Centrum Szkolenia Sił Połączonych (ang. Joint Force Training Centre - JFTC) z siedzibą w Bydgoszczy zainaugurowało swoją działalność w roku 2004 i bardzo szybko zaczęło odgrywać istotną rolę w ramach sieci szkoleniowej NATO, podległej Sojuszniczemu Dowództwu ds. Transformacji (ang. Allied Command Transformation - ACT). Oddział Zabezpieczenia mieści się obecnie przy ul. Szubińskiej.
Centrum działa na rzecz bieżących operacji NATO, ćwiczeń certyfikujących, a także rozwoju potencjału i gotowości Sojuszu. Stanowi też nowoczesną platformę do prowadzenia badań i eksperymentów.
JFTC jest główną lokalizacją natowskich szkoleń przed wyjazdem na misje. Prowadzi kursy dla dowództw udających się do Afganistanu w ramach misji Resolute Support (od roku 2015). Od roku 2019 JFTC organizuje podobne szkolenia dla Misji NATO w Iraku.

Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO
Centra Eksperckie NATO (25) są niezależnymi międzynarodowymi organizacjami wojskowymi, które prowadzą specjalistyczne działania koordynowane przez Sojusznicze Dowództwo do spraw Transformacji w Norfolk, USA.
Centra specjalizują się m.in. we współpracy cywilno-wojskowej, w cyberobronie, przeciwdziałaniu terroryzmowi, w zagadnieniach wywiadowczych i kontrwywiadowczych, medycynie wojskowej czy komunikacji strategicznej, jak również w aspektach funkcjonowania oraz wykorzystania formacji policji i żandarmerii wojskowych Sojuszu. Polska była inicjatorem tworzenia dwóch centrów - Centrum Eksperckiego Policji Wojskowych NATO oraz Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu Wojskowego NATO.
W bydgoskiej placówce wojskowi oraz cywilni specjaliści z 11 państw, zajmują się m.in. organizacją szkolenia na szcze blu strategicznym i operacyjnym, opracowywaniem oraz aktualizacją dokumentów doktrynalnych, prowadzeniem analiz, standaryzacją przepisów natowskich dotyczących żandarmerii i policji wojskowych.

Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy
Zbieranie doświadczeń z operacji wojskowych, szkolenia wojsk, a także poszukiwanie nowych zdolności Sił Zbrojnych RP - to m.in. zadania bydgoskiego Centrum Doktryn i Szkolenia.
Centrum Doktryn i Szkolenia SZ, utworzone w Bydgoszczy w 2011 roku, jest jedną z najmłodszych instytucji Wojska Polskiego powołanych do sprostania wyzwaniom przyszłości.
Ściśle współdziała z wybranymi organami Sojuszu, przede wszystkim w zakresie standaryzacji operacyjnej. W dużym skrócie oznacza to implementowanie doktryn i dokumentów doktrynalnych NATO oraz wdrażanie sojuszniczych rozwiązań na grunt polski. Oficerowie CDiS SZ biorą udział w pracach paneli i grup roboczych Komitetu Wojskowego NATO, opiniują wspólnie opracowywane dokumenty oraz prezentują nasze narodowe stanowisko. Bydgoskie Centrum jest ponadto odpowiedzialne za funkcjonowanie kilku systemów dla potrzeb całych sił zbrojnych: e-learningu, wykorzystania doświadczeń oraz rozwoju koncepcji i eksperymentowania. Pod tymi terminami kryje się zdalne nauczanie, zbieranie doświadczeń z operacji wojskowych i szkolenia wojsk, a także poszukiwanie nowych zdolności Sił Zbrojnych RP.

8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej
8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo” (8.K-PBOT) wchodzi w skład Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) będących piątym, samodzielnym rodzajem Sił Zbrojnych RP. Dowódcą jest płk Krzysztof Stańczyk.
Misją 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest obrona i wsparcie lokalnej społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, ale także podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Brygada powstała w styczniu 2018 r., w trzecim etapie formowania WOT.
Dowództwo 8.K-PBOT mieści się w Bydgoszczy. W strukturze 8.K-PBOT zaplanowane są trzy bataliony lekkiej piechoty, kompania dowodzenia, kompania logistyczna oraz zespół zabezpieczenia medycznego.
Do podstawowych zadań 8. K-PBOT należy: ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych, likwidacja ich skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze i ratownicze oraz ratowanie lub ochrona zdrowia i życia ludzkiego, a także udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego; współpraca z elementami podsystemu pozamilitarnego państwa; kształtowanie w społe- czeństwie postaw i wartości patriotyczno-obywatelskich.