9 z 21
3. Włocławski Batalion Drogowo-Mostowy w Chełmnie...

3. Włocławski Batalion Drogowo-Mostowy w Chełmnie

3. Włocławski Batalion Drogowo-Mostowy w Chełmnie przeznaczony jest do przygotowania dróg ze szczególnym uwzględnieniem dróg manewru oraz budowy i odbudowy przepraw na wąskich i średnich przeszkodach wodnych.

Zasadniczym celem działania batalionu jest zapewnienie warunków tempa ruchu wojsk w danym terenie. W operacjach lądowych może być wykorzystywany do realizacji prac inżynieryjnych związanych z przygotowaniem i utrzymaniem dróg oraz urządzaniem przepraw przez przeszkody wodne.

Utrzymuje w gotowości siły i środki do realizacji zadań związanych z zapobieganiem i likwidacją skutków klęsk żywiołowych oraz katastrof technicznych.

3. Włocławski Batalion Drogowo-Mostowy im. gen. Karola Sierakowskiego jest godnym kontynuatorem tradycji jednostek saperskich, ze swoim potencjałem kadrowym i dorobkiem szkoleniowym należy do przodujących jednostek wojsk inżynieryjnych. Dziedziczy i kontynuuje tradycje zasłużonych jednostek wojskowych m.in. pierwszego z pododdziałów wojsk inżynieryjnych utworzonych po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

10 z 21
1. Wojskowy Szpital Polowy w Bydgoszczy...
fot. 1. WSzP

1. Wojskowy Szpital Polowy w Bydgoszczy

Medycy szpitala polowego w Bydgoszczy przeszli swój pierwszy test podczas operacji w Iraku. Później były, m.in. misje PKW w Afganistanie.

Wojskowy Szpital Polowy to jednostka polowa służby zdrowia 3. poziomu zabezpieczenia medycznego Sił Zbrojnych RP. Jego zadaniem jest udzielanie specjalistycznej pomocy medycznej o profilu chirurgiczno-internistycznym. Szpital jest jednostką mobilną, zdolną do przerzutu. Umożliwiło to 1. WSzP na rozwinięcie szpitala polowego w PKW w Iraku i Afganistanie.

Obecną nazwę zyskał w 2009 roku, kiedy przeformowano go z wcześniejszego Szpitala Operacji Pokojowych (utworzonego w 2001 roku). Kontynuuje tradycje Szpitala Kwatery Głównej powołanego w 1995 roku. Ma siedzibę w Bydgoszczy.

Posiada na swoim wyposażeniu mobilny sprzęt oraz specjalistyczne kontenery medyczne i zabezpieczające, w których znajdują się m. in.: sala przedoperacyjna, sala operacyjna, sala intensywnej opieki medycznej, laboratorium, RTG i apteka. Jest wyposażony także w nowoczesny sprzęt medyczny - chirurgiczny, anestezjologiczny, ratunkowy i diagnostyczny, zdolny do użycia w każdych warunkach klimatycznych oraz zgodny ze standardami NATO.

11 z 21
22. Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania w Bydgoszczy...

22. Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania w Bydgoszczy

22. Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania w Bydgoszczy został sformowany na podstawie rozkazu Dowódcy 2. Korpusu Obrony Powietrznej, w dniu 1 stycznia 2003 r. osiągnął gotowość do pracy i został włączony w system dowodzenia operacyjnego Obroną Powietrzną Rzeczypospolitej Polskiej i NATINADS. Dowódcą 22. Ośrodka Dowodzenia i Naprowadzania jest płk nawig. Zygmunt Anioł.

Celem działalności 22. Ośrodka Dowodzenia i Naprowadzania w przydzielonym sektorze odpowiedzialności jest zapewnienie integralności i nienaruszalności przestrzeni powietrznej RP. Wykorzystywane w codziennej działalności nowoczesne środki techniczne stwarzają możliwości kierowania działaniami aktywnych sił i środków obrony powietrznej: lotnictwa, wojsk obrony przeciwlotniczej i radiotechnicznych.

Oprócz dbałości o realizację zadań służbowych kadra i pracownicy wojska 22. ODN czynnie uczestniczą w kultywowaniu tradycji oręża polskiego i przywiązania do symboli wojskowych, czego dowodem jest wprowadzenie Decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 31 grudnia 2007 r. odznaki pamiątkowej i oznaki rozpoznawczej 22. Ośrodka Dowodzenia i Naprowadzania.

Dla upamiętnienia daty utworzenia 22. ODN, Decyzją Ministra Obrony Narodowej dzień 7 czerwca został ustanowiony dorocznym świętem 22. Ośrodka Dowodzenia i Naprowadzania.

Pragnąc wyrazić przywiązanie do tradycji jednostek lotniczych i chlubnych dokonań osób zasłużonych dla „Polskich Skrzydeł” 22. Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania Decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 24 kwietnia 2008 r. przyjął imię płk pil. Tadeusza Henryka ROLSKIEGO - zasłużonego pilota, błyskotliwego dowódcy wielu formacji lotniczych Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie w czasie II wojny światowej.

Na podstawie art.10 ust.1 ustawy z dnia 19 lutego 1993 roku o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 25 maja 2011 roku, na wniosek Ministra Obrony Narodowej Prezydent RP nadał 22. Ośrodkowi Dowodzenia i Naprowadzania SZTANDAR jako znak uosabiający Rzeczpospolitą Polską symbol najwyższych wartości, sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy.

Ceremonia wręczenia Sztandaru odbyła się w dniu 2 czerwca 2011 roku na Starym Rynku w Bydgoszczy. Matką Chrzestną Sztandaru 22. ODN jest Pani Leokadia Teresa MAJEWICZ, autorka książki „Niewolnicy w raju” poświęconej wspomnieniom autorki z czasów jej deportacji i pobytowi wraz z rodziną na Syberii, a także z późniejszej tułaczki po świecie.

12 z 21
Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych...
fot. Jarosław Dypolt

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych
Dowódca gen. dyw. Dariusz Ryczkowski

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, mieszczący się w Bydgoszczy, jest jednostką o kluczowym znaczeniu strategicznym. To na nim spoczywa, m.in. zarządzanie obroną terytorialną i planowanie „rozwinięcia moblizacyjnego”, a także zwalczanie skutków klęsk żywiołowych.

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych to jednostka organizacyjna, od której zależy wsparcie logistyczne polskich żołnierzy w kraju i za granicą. Formowanie IWSZ z siedzibą w Bydgoszczy rozpoczęto w 2006 roku, a gotowość działania Inspektorat zyskał w 2008 roku.

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych jest podporządkowany bezpośrednio Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Do jego szerokich zadań należy przede wszystkim organizowanie i kierowanie systemem wsparcia logistycznego Polskich Sił Zbrojnych. To zabezpieczenie logis- tyczne jednostek wojskowych poza granicami państwa, ale także zarządzanie obroną terytorialną, wydzielonymi siłami inżynierii wojskowej i obrony przed bronią masowego rażenia.

Do zadań IWSZ należy dowodzenie podległymi związkami organizacyjnymi i jednostkami wojskowymi, w tym planowanie oraz realizacja tzw. mobilizacyjnego i operacyjnego rozwinięcia podległych związków organizacyjnych i jednostek wojskowych. To również szkolenia i realizowanie zadań związanych z udziałem oddziałów i pododdziałów wojskowych w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków.

Mundurowi jednostek podległych inspektoratowi wśród swoich zadań mają ochronę mienia, prowadzenie akcji poszukiwawczych oraz ratowanie i ochronę zdrowia i życia ludzkiego.

Żołnierze podlegli IWSZ zajmują się także oczyszczaniem terenów z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego oraz ich unieszkodliwianiu, pozostają w pogotowiu na wypadek ogłoszenia stanu kryzysowego.

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych współpracuje także z innymi organami i podmiotami w sprawach związanych z obronnością państwa.

Pozostało jeszcze 8 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Kliknij i zobacz zwyciężczynie konkursu Miss Kujawsko-Pomorskiego. Mamy wyniki

Kliknij i zobacz zwyciężczynie konkursu Miss Kujawsko-Pomorskiego. Mamy wyniki

Podlej tym grządki, a fasolka szparagowa obrodzi. Dzięki temu strączków będzie w bród

Podlej tym grządki, a fasolka szparagowa obrodzi. Dzięki temu strączków będzie w bród

Zobaczcie jak one tańczą! Mistrzostwa Polski Mażoretek trwają w Chełmnie

Zobaczcie jak one tańczą! Mistrzostwa Polski Mażoretek trwają w Chełmnie

Zobacz również

Finał Miss Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2025. Poznaliśmy rozstrzygnięcia

Finał Miss Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2025. Poznaliśmy rozstrzygnięcia

Zobaczcie jak one tańczą! Mistrzostwa Polski Mażoretek trwają w Chełmnie

Zobaczcie jak one tańczą! Mistrzostwa Polski Mażoretek trwają w Chełmnie