Zobacz wideo: Duże zmiany w strefie płatnego parkowania w Bydgoszczy

W kanałach nieoficjalnych, między innymi na Twitterze od pewnego czasu pojawiają się informacje dotyczące zakupu i też częściowego montażu w Polsce koreańskich myśliwców KF-21. O sprawie informował ostatnio portal Defense Express. Obszerny tekst na ten temat został opublikowany w Defence Turk.net.
Czytamy w nim, że myśliwiec KF-21 Boramae, obecnie wykonuje tylko loty testowe i stał się jednym z najdłużej realizowanych projektów Korei Południowej. Z tekstu wynika, iż "Warszawa uzgodniła już lokalizację produkcji samolotów FA-50PL, a w tym kontekście współpraca może się pogłębić". Autorzy publikacji dodają zaraz potem, że ostateczna decyzja należy do polskiego MON, które musi zdecydować, czy włączyć KF-21 do sił powietrznych. Stwierdza się, że w przypadku pozytywnej decyzji możliwa jest częściowa produkcja lokalna omawianego samolotu.
To Cię może też zainteresować
Gdzie konkretnie podzespoły miałyby być montowane? Nieoficjalne doniesienia o możliwej lokalizacji w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr w Bydgoszczy potwierdza Polska Grupa Zbrojeniowa.
Bydgoskie zakłady zajmą się koreańskimi samolotami?
- Zakup samolotów rodziny FA-50 przez MON rozpoczyna jednocześnie współpracę PGZ z Korean Aerospace Industries - mówi Beata Perkowska, kierownik działu komunikacji społecznej Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Perkowska. - Jest możliwe, że w przyszłości zaowocuje to kooperacją przemysłową w obszarze rozwoju i produkcji samolotu KF-21 Boramae, gdzie naturalnym partnerem dla KAI Ltd. byłyby m.in. WZL Nr 2 S.A. w Bydgoszczy, lider branży lotniczej w Polsce, posiadający już m.in. doświadczenie w obsłudze i remontach samolotów F-16 czy C-130 Hercules.
- Spółka używa najnowszych rozwiązań do projektowania i budowania części lotniczych, dlatego zakres jej zaangażowania mógłby wyrażać się w obszarze serwisu, montażu czy produkcji podzespołów do samolotów KF-21, natomiast PGZ mogłaby uczestniczyć w promocji i oferowaniu samolotów na rynku europejskim - dodaje Beata Perkowska.
Wypracowanie modelu współpracy z Koreańczykami
KF-21 to prototypowy tzw. niewidzialny samolot ponaddźwiękowy. Jak informuje Business Insider, po uzbrojeniu w europejskie rakiety powietrze-powietrze Meteor i rodzime radary, "KF-21 pod względem możliwości bojowych może nawet dorównać chińskiemu myśliwcowi J-20. Myśliwiec będzie wyposażony w wysokiej klasy pociski powietrze-powietrze Meteor produkowane przez europejską firmę MBDA".
"Oczywiście wszelkie decyzje przemysłowe o ewentualnej współpracy ze stroną koreańską muszą wiązać się z decyzjami resortu obrony narodowej w zakresie pozyskania samolotów KF-21 dla polskich sił powietrznych" - czytamy w odpowiedzi z PGZ. "W przypadku uruchomienia zadania dotyczącego wdrożenia do Sił Zbrojnych RP tych statków powietrznych możliwe będzie wypracowanie modelu współpracy, dokonanie wyboru polskich podmiotów przemysłowych zaangażowanych w realizację projektu, określenie zakresu niezbędnego transferu technologii od strony koreańskiej oraz poziomu polskiego finansowania projektu i kosztów opracowania przez firmy PGZ własnych niezbędnych w projekcie technologii".