https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wokół jeziora Ostrowite panoszą się bobry. Jak sobie z tym poradzić?

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Dariusz Śmigielski
Nasz Czytelnik Roman Kowalski sygnalizuje, że bobry czynią wokół jeziora Ostrowite wiele szkód, m.in. niszczą drzewostan. Jak sobie z tym poradzić?

Drzewa, które niszczą bobry, pan Roman wraz z synem starają się zabezpieczać siatką drucianą. Ma to je ochronić przez bobrzą inwazją. - Jedną z metod ograniczania szkód powodowanych poprzez bobry jest stosowanie zabezpieczeń indywidualnych drzew - potwierdza Dariusz Górski, naczelnik wydziału informacji o środowisku i rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Ale nie zmienia to faktu, że problem pozostaje.

Za szkody odpowiada Skarb Państwa

Jak wynika z informacji RDOŚ populacja bobra europejskiego (castor fiber) w województwie kujawsko-pomorskim szacowana jest od 4,5 do 5 tysięcy osobników. Gatunek ten objęty jest ochroną częściową, a za szkody wyrządzane przez bobry odpowiada Skarb Państwa, w imieniu którego działa regionalny dyrektor ochrony środowiska, w naszym przypadku - bydgoski.

Brakuje im przestrzeni do życia. Zajmują, co się da

- Nie kwestionując środowiskotwórczego, pozytywnego as-pektu działalności bobra europejskiego, należy podkreślić, że obecnie populacja bobrów jest na tyle liczna, że zaczyna brakować optymalnych biotopów dla tych zwierząt, czyli najogólniej określając - przestrzeni do życia - mówi Dariusz Górski. - W związku z tym coraz częściej zajmują one obszary przekształcone i zagospodarowane przez człowieka.

Biorąc pod uwagę biologię tego gatunku, który potrafi w znacznym stopniu przekształcać środowisko wokół siebie, na obszarach gospodarowanych przez ludzi wiąże się to z niszczeniem upraw, sadów, grobli stawowych, ale również dróg i nasypów kolejowych. Liczba wniosków o odszkodowania za szkody wyrządzone przez bobry stale rośnie, podkreśla rzecznik. - Roszczenia dotyczą głównie szkód w gospodarstwach rolnych - uściśla.

W minionym 2017 roku do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wpłynęło 145 wniosków o odszkodowania. Najwięcej zgłoszeń jest z powiatów: nakielskiego (21 wniosków), sępoleńskiego (20 wniosków) i lipnowskiego (18 wniosków).

Leśnicy znają problem. Trzeba go rozwiązać

Paweł Nas z Nadleśnictwa Do-brzejewice, rzecznik prasowy Lasów Państwowych twierdzi, że sprawa wymaga konkretnych ustaleń. Bez nich indywidualne działania - takie, jakie czyni Roman Kowalski czy inni stykający się z efektami działalności bobrów mieszkańcy - nie pomogą. Za duża skala problemu! - Bobry to populacja, która się szybko mnoży - mówi leśnik. - Dodatkowo brak reduktora w postaci pogody i pojawia się - w efekcie rozmnożenia - brak naturalnych baz żerowych.

Roman Kowalski mimo wszystko apeluje do mieszkańców, stykających się z działalnością bobrów, aby sami zabezpieczali drzewa - choćby z pomocą siatki, tak ja on to czyni nad jeziorem Ostrowite. Warto zjednoczyć siły!

Poniższy raport powstał na podstawie znaczenia imion. Czy imię wpływa na charakter człowieka, musicie odpowiedzieć sobie sami. Sprawdźcie, czy jesteście na tej liście.

Mężczyźni o tym imieniu częściej zdradzają [lista]

Szczyt motoryzacyjnej oszczędności? Koszt przejechania stu kilometrów tym autem to zaledwie... 8 złotych/TVN TURBO

Komentarze 38

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Bobry są pod ochroną tak mi się wydaje

G
Gość

ten ryby prądem zabija, zabije i bobry

G
Gość

Nie boj, będziemy monitorować, a jak co to i kamerki się założy

nawet nie będą wiedzieli, że ich mamy na łopacie.

G
Gość
W dniu 16.01.2018 o 14:40, Gość napisał:

jak znam dzicz to wybije bobry ciemnota

ciemnota????sam jesteś ciemnota!!! Jak masz coś prywatnego do tego Romana to idź do niego a nie swoje kompleksy leczysz wypisując co Ci ślina przyniesie na język!!! 

J
Jacek

Ja też przywiozę siatkę i z panem R. będziemy zakładać przy strudze w sobotę

G
Gość
W dniu 18.01.2018 o 06:05, Gość napisał:

Bobrom krzywdy nie wolno robić, a ten caly pan Poman niech sięzajmie swoimi sprawami.Od bobrów wara !!!

weź sobie te zwierzątka jak je tak kochasz!!!!  Wara od Pana Romana

L
Leszek

już piszesz takie bzdury, daj sobie spokój - błazenada

G
Gość
W dniu 19.01.2018 o 12:17, Gość napisał:

A co Pan robił panie Genek na tej wyspie i po co żeś Pan tam wlazł?

a co Pana to obchodzi

L
Leszek

Masz coś wspólnego z dachami, że tak włazisz,  :wacko:

G
Genek

Świetny pomysł z siatką - też będę zakładał jak zobaczę... Powiedźcie o co chodzi tej marudzie z posta,  psychol czy co?

G
Gość
W dniu 19.01.2018 o 10:01, Genek napisał:

Widziałem te dęby na wyspie, są piękne też oddam siatkę na zabezpieczenie - pozdrawiam tego pana R. świetny pomysł - jestem za...

A co Pan robił panie Genek na tej wyspie i po co żeś Pan tam wlazł?

G
Gość

Widać, że ktoś Pana bardzo nie lubi Panie Romku heee tu już nie chodzi ani o oby ani o drzewa, wojna słowna heeee w tym kraju nic dobrego nie można zrobić zawsze znajdzie się ktoś kto bardzo szybko zgasi Pana entuzjazm do czegokolwiek....nawet jakby Pan na własny koszt oczyścił rowy  to pewnie Pan się przyczepi że samowolka.....szkoda bo Pana Syn już poznał realia, najlepiej nic nie robić , cicho siedzieć..... 

J
Jacek

Kto teraz dzierżawi jezioro ostrowite?

G
Gość

Trzeba też dodać, że ten rybak co dzierżawi jezioro to mógłby coś pomóc a nie tylko odławia ryby i robi na tym wielką kasę, jaki to gospodarz - takim to zabierać dzierżawę

G
Genek

Widziałem te dęby na wyspie, są piękne też oddam siatkę na zabezpieczenie - pozdrawiam tego pana R. świetny pomysł - jestem za...

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska