Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolą się przemęczyć cały dzień i poczekać na powrót do domu, niż korzystać ze szkolnych toalet

(ea)
- W naszych toaletach zawsze jest porządek - mówi Michał Kaczmarek, uczeń bydgoskiego I LO. Tu nikt nie czeka na ministerialne rozporządzenie, ale takich szkół jest ciągle za mało.
- W naszych toaletach zawsze jest porządek - mówi Michał Kaczmarek, uczeń bydgoskiego I LO. Tu nikt nie czeka na ministerialne rozporządzenie, ale takich szkół jest ciągle za mało. Fot. Tomek Czachorowski
- Do ubikacji w szkole chodzę w ostateczności - mówi Monika, gimnazjalistka z Bydgoszczy. Tak samo postępuje ponad połowa polskich uczniów. Ministerstwo obiecuje, że będzie lepiej. Przynajmniej na papierze.

www.pomorska.pl/region

Więcej informacji z regionu przeczytasz na stronie www.pomorska.pl/region

Toalety w szkołach są w opłakanym stanie. Z kranów płynie zimna woda, brakuje papieru toaletowego i mydła, ręczniki papierowe i suszarki są prawdziwym luksusem. Potwierdza to raport sporządzony przez szwedzką organizację United Minds Sweden.

W co wytrzeć ręce?
Opinie zbierano w czterech krajach: Finlandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Polsce. Rodziców dzieci poproszono o wypełnienie ankiety dotyczącej warunków higienicznych w szkolnych łazienkach. W Polsce w badaniu wzięło udział 1117 osób.

Okazało się, że aż 57 proc. uczniów stara się nie korzystać ze szkolnych toalet. Największym problem jest brak papieru toaletowego i to, że po umyciu nie ma czym osuszyć rąk. Aż 45 proc. uczniów woli poczekać z załatwieniem potrzeb fizjologicznych do powrotu do domu.

W ubiegłym roku kontrole w szkołach przeprowadzał także sanepid. - W 2009 roku sprawdziliśmy 1036 szkół w Kujawsko-Pomorskiem - informuje Stanisław Gazda, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. - Ocenialiśmy ogólne warunki sanitarne, dostęp do środków higienicznych itp. Nieprawidłowości były w 190 placówkach.

Dbanie o toalety spoczywa niemal w całości na barkach szkół - Nie ukrywamy, że zawsze przyda się jakaś pomoc - mówi Katarzyna Narojczyk, wicedyrektor I LO w Bydgoszczy. - Codziennie wykładamy papier toaletowy, mydło, ale środki czystości znikają w ekspresowym tempie. Na szczęście nasi uczniowie nie dewastują toalet. Wiedzą, że jeśli je zniszczą, nie będzie pieniędzy na nowe. Nasze łazienki są w dobrym stanie, co motywuje uczniów do tego, aby o nie dbali.

W ciepłej wodzie
Zmienić się ma po wakacjach. Ministerstwo edukacji przygotowało projekt rozporządzenia, zgodnie z którym ciepła woda ma być w każdej łazience, podobnie jak papier toaletowy, mydło oraz suszarki do rąk czy papierowe ręczniki. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od 1 września.

Na razie szkoły mogą przystąpić do akcji "Higiena z klasą", która rusza w tym miesiącu. Patronat nad nią objął m.in. Komitet Ochrony Praw Dziecka. Przez edukowanie uczniów organizatorzy chcą poprawić warunki sanitarne w szkołach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska