Poniedziałek 12 listopada - nowe święto narodowe i dzień wolny od pracy. Sejm przyjął poselski projekt ustawy, który wprowadza 12 listopada 2018 roku dzień wolny od pracy.

Aktualizacja - 7.11.2018, godz. 15:20

Sejm przyjął wszystkie poprawki Senatu!

26 października Senat zaproponował trzy poprawki do ustawy:

  • jedna poprawka skreśla preambułę projektu;
  • druga usuwa sformułowanie, iż dzień 12 listopada 2018 r. jest „uroczystym Świętem Narodowym”; Senat proponuje w to miejsce zapis, że dzień ten jest „Świętem Narodowym z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”;
  • trzecia poprawka skreśla artykuł 3. ustawy, zgodnie z którym 12 listopada mają nie obowiązywać zasady ograniczające handel w niedziele i święta (chodzi o placówki, takie jak m.in. sklepy, hurtownie czy domy towarowe).

Więcej nowych informacji: 12 listopada wolny od pracy! Sejm zdecydował, prezydent podpisze? Kto ma wolne 12 listopada?

Sejm zdecydował: poniedziałek 12 listopada wolny od pracy! W środę 7 listopada sejm ponownie zajął się ustawą o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto ma przypaść w poniedziałek 12 listopada 2018 roku. Ustawę o 12 listopada musi jeszcze podpisać jeszcze prezydent.

***12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy

Sejm przyjął złożony przez polityków Prawa i Sprawiedliwości projekt ustawy o Święcie Narodowym z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Nowe święto narodowe zgodnie z przyjętą ustawą przypada 12 listopada 2018 roku i będzie dniem wolnym od pracy.
Zgodnie ze złożonym w sejmie projektem, 12 listopada 2018 r. jest uroczystym świętem narodowym oraz dniem wolnym od pracy.

Za projektem ustawy głosowało 233 posłów, 105 było przeciw, 77 wstrzymało się od głosu.

12 listopada - dzień wolny od pracy

Jak czytamy w projekcie ustawy o Święcie Narodowym z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości: "Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej".
11 listopada jest świętem państwowym i dniem wolnym od pracy. W 2018 roku 11 listopada wypada w niedzielę. To oznacza, że za dzień, w którym odbędą się główne uroczystości związane z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, pracownicy nie będą mogli odebrać innego dnia wolnego w pracy. Stąd pomysł autorów projektu, by 12 listopada był dniem wolnym od pracy.

Poniedziałek 12 listopada - nowe święto narodowe i dzień wolny od pracy. Sejm przyjął poselski projekt ustawy, który wprowadza 12 listopada 2018 roku dzień wolny od pracy. Łukasz Kowalski

Nowe święto narodowe 12 listopada - będzie wolne od pracy

12 listopada 2018 będzie dniem wolnym od pracy. Sejm zaakceptował pomysł PiS na wtorkowym posiedzeniu. Pierwsze czytanie projektu ustawy odbyło się we wtorek (23 października) o godz. 22.00


Krajobraz po wyborczej bitwie - zobacz program "Mam Pytanie".

12 listopada dzień wolny od pracy. Czy sklepy będą otwarte?

Zgodnie z projektem, 12 listopada 2018 roku ma być uroczystym świętem narodowym oraz dniem wolnym od pracy. Czy 12 listopada sklepy będą otwarte?

Jak czytamy w projekcie ustawy: "W dniu 12 listopada nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele oraz święta, o których mowa w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni."

Oznacza to, że 12 listopada 2018 będzie dniem wolnym od pracy ale sklepy byłyby otwarte. Tego dnia będą pracować jednak publiczne szpitale, ambulatoria i apteki.

11 listopada przypada niedziela niehandlowa. W nadchodzącym miesiącu niedzielna sprzedaż we wszystkich sklepach będzie dozwolona jedynie 4 i 25 listopada.

12 listopada dniem wolnym. Pracodawcy przerażeni

Pracodawcy i eksperci są pomysłem wolnego 12 listopada przerażeni - pisze money.pl

Wprowadzony za pięć dwunasta dzień wolny może spowodować chaos w zakładach pracy i kosztować gospodarkę setki milionów zł - mówią money.pl eksperci.

- Biorąc pod uwagę wszystkie święta i weekendy, to wolnych mamy już około 150 dni w roku. Odpoczywamy mniej więcej co trzeci dzień. Trochę za dużo, jak na kraj na dorobku, ale z ambicjami - mówi money.pl prof. Andrzej Blikle.