Zobacz wideo: Policja i sanepid wzmagają kontrole maseczek!
Codziennie policjanci na terenie powiatu inowrocławskiego prowadzą kontrole pod kątem przestrzegania przepisów w związku z trwającą epidemią.
Kontrolowane są miejsca i pojazdy, w których obowiązują obostrzenia noszenia maseczek. Policjanci apelują, aby chronić siebie i innych.
- Każdy ma wpływ na bezpieczeństwo. Również wtedy, gdy mowa o trwającej epidemii koronawirusa. Policjanci apelują, by stosować się do obostrzeń i zakrywać usta i nos tam, gdzie przepisy tego wymagają - przypomina asp. szt. Izabella Drobniecka z inowrocławskiej policji.
23 listopada patrole policyjne działały wraz ze strażnikami miejskimi i pracownikami sanepidu. Skontrolowane zostały 93 obiekty handlowe i 76 innych obiektów, gdzie wymagane jest noszenie maseczek. Policjanci ujawnili łącznie 64 wykroczenia.
Policja przypomina, że zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju.
- Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem - podkreśla asp. szt. Izabella Drobniecka.
Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m. in.:
- na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
- w autobusie, pociągu,
- w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
- w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),
- w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
- w kinie i teatrze,
- u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
- w kościele i szkole, na uczelni,
- w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banku, na poczcie itp.
Pamiętajmy, że cały czas obowiązuje przepis dotyczący utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi. Z tego obowiązku wyłączeni są:
- rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
- osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,
- osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, osoby niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.
