Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kolejna kamienica przy ulicy Gdańskiej zostanie zburzona. Pasaż handlowy będzie przebudowany

mc
Kamienica na rogu ulicy Kamiennej i Gdańskiej zostanie wyburzona
Kamienica na rogu ulicy Kamiennej i Gdańskiej zostanie wyburzona Tomasz Czachorowski
Właścicielem kamienicy jest ta sama spółka, która zdecydowała o wyburzeniu we wrześniu innego budynku, na sąsiedniej działce, przy ulicy Gdańskiej 138. Wbrew głosom mieszkańców, którzy mówią o kontrowersyjnym wyburzaniu zabytkowej kamienicy, nieruchomość nie figuruje w wykazie obiektów chronionych na terenie Bydgoszczy.

- Płakać się chce - napisał na facebookowej grupie Bydgoskie Kamienice jeden z użytkowników forum. Z kolei inny dodaje: - Ludzie pokrzyczą, polamentują, napiszą kilka łzawych postów i zapomną.

Mieszkańcy Bydgoszczy pytają, dlaczego kamienica przy ulicy Kamiennej, obok kilkanaście lat temu już powstał market "Biedronki", ma zostać wyburzona. A, że tak się stanie, wiadomo choćby z tablicy informacyjnej powieszonej na tymczasowym ogrodzeniu obiektu: "Rodzaj robót: rozbiórka; nadzór budowlany: PINB". Wiadomo, że prace odbywają się zgodnie z wydanym pozwoleniem. Decyzję - o numerze 88/2022 - inwestor uzyskał już 28 stycznia 2022 roku".

Właścicielem terenu jest firma Saller Polbau, ta sama, która w zarządzie miała inny budynek na działce sąsiadującej (148), przy ulicy Gdańskiej. We wrześniu rozebrano tam inną kamieniczkę, w której przez lata mieścił się oddział Poczty Polskiej.

- Wiemy tylko tyle, że całe to miejsce będzie przebudowane - mówi pracownica jednego ze sklepów mieszczących się w pasażu handlowym, którego właścicielem jest ta sama spółka. - Dostaniemy pewnie nowe umowy najmu. Taką przynajmniej mamy nadzieję.

"Od grudnia 2023 r. z powodu prac remontowych apteka będzie tymczasowo zamknięta. Przewidywany czas - pół roku" - tak z kolei wynika z informacji na karteczce powieszonej w aptece działającej w tym samym pasażu.

Inwestor odsyła do centrali w Niemczech

Właściciel terenu ma swoją siedzibę we Wrocławiu, przy ulicy Wyścigowej. - Tu nikt panu nic nie powie - krótko ucina temat pracowniczka, która odebrała telefon w spółce. - Trzeba pisać do naszej centrali na terenie Niemiec.

Na główny adres mailowy wysłaliśmy pytania o to, m.in. jakiego rodzaju zabudowania powstaną w miejscu rozbiórki przy ulicy Gdańskiej 138/140. I czy istniejący tam pasaż handlowy zostanie przebudowany, czy zmodernizowany? Poprosiliśmy też o udostępnienie projektów lub wizualizacji nowych zabudowań.

Jeszcze w 2020 roku firma Saller użyczyła pomieszczenia po dawnym sklepie Akpolu (w tym samym pasażu handlowym) do użytkowania wolontariuszom organizującym pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Z kolei w wyburzanym obecnie budynku usytuowanym przy ulicy Kamiennej udało się urządzić mieszkania tymczasowe dla kilkunastu obywateli Ukrainy.

Inspektor nie ma czasu

Wiadomo na pewno, że budynek nie ujęty w wykazie obiektów chronionych na terenie Bydgoszczy, zatem zgodnie z prawem, nie jest zabytkiem. Na temat jego wyburzania nie chce się wypowiadać Powiatowy Inspektor Budowlany w Bydgoszczy, Piotr Komiszak:

- Nie komentujemy. A tym bardziej przez telefon. Decyzja na rozbiórkę została wydana przez urząd miasta. Jeśli ktoś ma decyzję, która jest w obrocie prawnym, ma prawo to rozbierać - dodaje szef PINB.

Na prośbę o spotkanie w biurze inspektora, Piotr Komiszak odpowiada: - Nie mam czasu, bo jestem zajęty.

Pojawiają się również pytania o wyburzanie budynku w kontekście planu rozbudowy trasy W-Z w ciągu ulicy Kamiennej. Mowa o potężnym przedsięwzięciu, bo o trasie przecinającej miasto na odcinku 8,6 km. W ramach planowanej inwestycji miałyby powstać dwupoziomowe skrzyżowania na połączeniu trasy z ulicami Gdańską, Sułkowskiego i Wyszyńskiego. w pierwszej kolejności przebudowana (również poszerzona) miałaby zostać ulica Kamienna na odcinku od ulicy Gdańskiej do Wyszyńskiego. W ubiegłym roku miasto nawet szacowało kwotę ewentualnych odszkodowań dla właścicieli sąsiadujących z trasą nieruchomości na kwotę około 200 mln zł. Póki co, jednak w głosowaniu nad najbardziej pilnymi inwestycjami w Bydgoszczy mieszkańcy wskazali, że kluczowy jest, m.in. remont ulicy Nakielskiej.

O tych planach informowaliśmy we wrześniu 2022 roku, kiedy pojawiły się również pytania o potencjalną możliwość powstania bloku wielorodzinnego na pystym placu u zbiegu ulic Kamiennej i Lelewela. Wtedy Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej mówił: - Ta działka nie sąsiaduje bezpośrednio z pasem drogowym i w związku z tym jakakolwiek inwestycja, która mogłaby tam powstać, nie koliduje z planami drogowymi. Zaznaczam jednak, że nie wiem o jakichkolwiek planach jej zabudowania. Temat jest mi zupełnie nieznany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kolejna kamienica przy ulicy Gdańskiej zostanie zburzona. Pasaż handlowy będzie przebudowany - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska