MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe standardy programu Czyste Powietrze. Pompy ciepła tylko z europejskim znakiem jakości

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Od 14 czerwca br. pompy ciepła, objęte dofinansowaniem z "Czystego powietrza", muszą mieć akredytację laboratorium z kraju UE lub EFTA
Od 14 czerwca br. pompy ciepła, objęte dofinansowaniem z "Czystego powietrza", muszą mieć akredytację laboratorium z kraju UE lub EFTA Archiwum PPG/Wojciech Wojtkielewicz
Inwestycje będą trafione, a koszty ogrzewania niezawyżone - Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada pierwsze takie uszczelnienie programu „Czyste powietrze”.

Spis treści

Od 14 czerwca 2024 r. pompy ciepła montowane w ramach programu „Czyste powietrze” będą kosztem kwalifikowanym tylko wtedy, gdy ich parametry techniczne zostaną potwierdzone wpisem na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM).

- Na listę tę docelowo wejdą tylko te urządzenia, dla których dostarczone zostaną badania z akredytowanego laboratorium zlokalizowanego w kraju UE lub EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu) – zapowiada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Wiele firm nie zdąży dostarczyć wyników badań

Weryfikację urządzeń znajdujących się na liście ZUM prowadzi Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB). 18 marca 2024 r., po publikacji nowego regulaminu listy ZUM, znajdowały się na niej 4192 pompy ciepła. Od ogłoszenia nowych zasad, IOŚ-PIB zweryfikował 657 wniosków, z czego pozytywnie 91, a odrzuconych zostało 566. Obecnie na weryfikację oczekują 102 wnioski.

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) i NFOŚiGW na bieżąco analizują ten proces i pozostają w kontakcie z organizacjami branżowymi – informuje resort klimatu. - Z zebranych informacji wynika, że do zakończenia okresu przejściowego, tj. do 13 czerwca 2024 r., w znacznej części przypadków firmy nie zdążą przedstawić badań umożliwiających pozostanie pomp ciepła na liście ZUM.

Więcej czasu na weryfikację pomp ciepła

- Dlatego wychodzimy naprzeciw potrzebom branży - uzupełnia Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes NFOŚiGW. - Wraz z resortem klimatu i środowiska zdecydowaliśmy o możliwości czasowego wprowadzania na listę ZUM pomp ciepła, które posiadają europejskie znaki jakości: EHPA Q, HP Keymark lub Eurovent.

Oznacza to, że firmy, które nie mają jeszcze badań dla pomp ciepła w akredytowanych laboratoriach, będą mogły składać wnioski o czasowy wpis na listę ZUM od 14 czerwca 2024 r., jeśli posiadają europejskie znaki jakości: EHPA Q, HP Keymark lub Eurovent. Na podstawie tych znaków będzie można uzyskać czasowy wpis na listę do 31 grudnia 2024 r.

- Chwilowo rozszerzamy katalog dokumentów będących podstawą wpisu na listę ZUM o uznane europejskich znaków jakości - wyjaśnia Dorota Zawadzka-Stępniak. - Docelowo wszyscy producenci i dystrybutorzy pomp ciepła muszą przedstawić badania z akredytowanego laboratorium w Unii Europejskiej lub krajów EFTA. To chwilowe rozwiązanie umożliwi wybór technologii do ogrzewania zgodnie z indywidualnymi preferencjami i potrzebami, a jednocześnie zapewni odpowiednią dostępność sprawdzonych i bezpiecznych pomp ciepła.

Równolegle prowadzone będą kontrole pomp ciepła. - Działania podejmie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pomoże to wyeliminować ze sprzedaży niskiej jakości urządzenia, które nie spełniają wymogów przepisów i nie dotrzymują deklarowanych parametrów pracy – mówi Krzysztof Bolesta, wiceminister klimatu i środowiska.

Będzie dotacja na audyt energetyczny

Nowości dotyczą głównie producentów pomp ciepła. Co się zmieni dla beneficjentów programu „Czyste powietrze”?

- Celem zmian jest gwarancja wyboru urządzeń o potwierdzonej jakości, które rzeczywiście przełożą się na poprawę jakości powietrza i tańsze ogrzewanie polskich domów – podkreśla Ministerstwo Klimatu i Środowiska. - Mają one uchronić beneficjentów przed nietrafionymi inwestycjami i zawyżonymi rachunkami. To pierwsze takie uszczelnienie programu od jego uruchomienia.

Audyt energetyczny dla osób korzystających z programu „Czyste powietrze”

Przewidziano także wsparcie na audyt energetyczny dla osób korzystających z programu „Czyste powietrze” - mogą otrzymać do 1,2 tys. zł dotacji. Decydując się na wymianę starego kopciucha na nowe źródło ciepła, na przykład pompę ciepła, powinniśmy jednocześnie zadbać, aby dom był odpowiednio docieplony. Zainstalowanie pompy ciepła w słabo docieplonym budynku może niestety skutkować wysokimi rachunkami - uczula wiceminister Bolesta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska