Zmodernizowano drogę, poprawiając znacznie bezpieczeństwo. Oficjalne odebrano wykonane prace. Gościem włodarzy gminy Zbójno i powiatu był wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Zbigniew Sosnowski. **
- Minister Sosnowski był dobrym duchem tej modernizacji od samego początku - przypomina wicestarosta Jan Kuźmiński. - Gdy wcześniej był członkiem zarządu naszego województwa przyczynił się do pozyskania części środków, jakie przeznaczyliśmy na tę inwestycję.
Inwestycja pochłonęła niemal**764,5 tysiąca złotych. Prace prowadzono na drodze powiatowej. Stąd też wziął się pomysł na połączenie sił powiatu golubsko-dobrzyńskiego i gminy Zbójno. Przebudowa objęła szosę, prowadzącą przez wieś, zmieniono cały układ komunikacyjny tej miejscowości, powstały bezpieczne zatoki autobusowe.
Niemal 551 tysięcy złotych kosztowały roboty przygotowawcze i nawierzchniowe oraz wykonanie zatok, zjazdów i odwodnienia. Te koszty po połowie podzieliły gmina Zbójno i powiat Golub-Dobrzyń. Natomiast 213,5 tysiąca złotych własnych środków gmina wydała na chodniki oraz oświetlenie ulic i parku. Powiatowa droga, biegnąca przez Wielgie przecina pięć innych tras, to miejscowość w centrum gminy, w której krzyżuje się kilka szlaków. Wsie, do których można wyjechać z Wielgiego, to Klonowo, Adamki, Działyń, Sitno i Liciszewy. Dlatego modernizacja była tak potrzebna. Po przebudowie jezdni i skrzyżowań we wsi jest przede wszystkim bezpieczniej. Jest też po prostu dużo ładniej.
W ten sposób realizowane są plany wójta Grzegorza Tułodzieckiego, który wdraża w życie gminną strategię ożywienia tej popegeerowskiej wsi. Zmodernizowana została tam także świetlica wiejska, która zaczyna pełnić funkcję kulturalnego centrum. Działa w niej lokalne stowarzyszenie mieszkanek, które chcą zmieniać Wielgie, działając na rzecz swojej wsi.
Na tym jednak koniec, na przyszły rok starosta Wojciech Kwiatkowski zaplanował znacznie więcej wydatków, które przeznaczone zostaną na poprawę jakości dróg.
- Nadchodzi dobry rok na inwestycje drogowe w naszym powiecie - mówi starosta Kwiatkowski. - W budżecie zaplanowaliśmy na ten cel 4,5 miliona złotych. To jednak nie wszystko, kwota ta będzie uzupełniona o środki pozyskane przynajmniej z trzech zewnętrznych źródeł.
Z Narodowego Funduszu Przebudowy Dróg Lokalnych do powiatu spłynie 1,5 miliona złotych. 2,5 miliona powiat ma już zagwarantowane w Regionalnym Programie Operacyjnym. To unijne środki, którymi dysponuje samorząd województwa. Przeznaczone są na cztery lata. Z nich w przyszłym roku modernizowane będą trasy Ciechocin - Świętosław i Golub - Gałczewko. To modernizacje, gdzie znowu współpracować będą gminy i powiat. Powiat chce również pozyskać pieniądze z rezerwy ministra infrastruktury.