Wszczęto postępowanie dyscyplinarne w sprawie komendanta policji w Chełmnie

Monika Smól
Monika Smól
W KPP w Chełmnie znów wrze. Tym razem problemy ma jej komendant Andrzej Sz. (na zdjęciu z prawej)
W KPP w Chełmnie znów wrze. Tym razem problemy ma jej komendant Andrzej Sz. (na zdjęciu z prawej) Marek Wojciekiewicz
W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy wszczęto postępowanie dyscyplinarne dotyczące Andrzeja Sz., komendanta policji w Chełmnie. Dlaczego? Według naszego informatora przekroczył uprawnienia.

Z moich informacji wynika, że komendant KPP Chełmno kazał policjantom zakończyć interwencję pouczeniem - relacjonuje nasz informator. - Jego kolega zaparkował na zakazie. Pojechali tam policjanci i okazało się, że ten człowiek nie posiada nawet uprawnień do kierowania. Powołał się jednak na znajomość z komendantem. Doszło do rozmowy telefonicznej, po której szef policji polecił policjantom pouczyć pana i puścić.

„Pomorska” o sprawie dowiedziała się w sobotę. Wówczas to, w KWP w Bydgoszczy „na gwałt” powoływano nowego zastępcę komendanta policji w Chełmnie. Przypomnijmy, ostatnio pełniący funkcję zastępcy - Krzysztof Duliński - zmarł 18 maja podczas urlopowego wyjazdu na południe Polski. 38-latek popracował w KPP w Chełmnie zaledwie trzy miesiące.

- Obawiali się, że szef chełmińskiej policji ucieknie na L4 - mówi policjant, chcący zachować anonimowość. - Pali mu się grunt pod nogami, a jednostka nie może zostać bez kierownictwa. Dwa lata temu wielu policjantów zamieszanych w burdę w hotelu Centralnym w Chełmnie uciekło na zwolnienia lekarskie. Z służbą pożegnali się m.in. szefowie policji w Chełmnie i Świeciu.

Awantura na weselu. Policjanci w Chełmnie naruszyli zasady etyki

Wczoraj Sz. był w pracy.

- Wszczęliśmy postępowanie dyscyplinarne wobec niego - mówi podinsp. Monika Chlebicz, oficer prasowy KWP.

Przypomnijmy, Andrzej Sz., policjant z niemal 25-letnim stażem, kierownikiem KPP w Chełmnie został po tym, jak po szarpaninie i awanturze w hotelu Centralnym w Chełmnie z udziałem mundurowych z Chełmna i Świecia, ze stanowiskiem pożegnał się m.in. komendant KPP Chełmno - Marek Majka. Był październik 2016 roku. Andrzej Sz. przed objęciem stanowiska w Chełmnie był ekspertem Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Jeszcze wcześniej pracował w chełmińskiej „drogówce”.

Komendant miał wstawić się za znajomym

Teraz w Komendzie Powiatowej Policji w Chełmnie znów wrze. I znów chodzi o policjantów, a dokładnie - o rzekome niedopuszczalne zachowanie komendanta jednostki. Miało do niego dojść dokładnie miesiąc temu - 24 maja, tuż przed godz. 15.
Postępowanie dyscyplinarne, związane ze zobligowaniem przez komendanta KPP w Chełmnie podwładnych policjantów do łagodnego potraktowania jego znajomego, który stanął na zakazie właśnie w okolicy budynku komendy przy ul. Świętojerskiej, już jest w toku.

Z naszych informacji wynika, że - aby potwierdzić między innymi te same informacje, które dotarły do nas - w chełmińskiej komendzie działają już mundurowi z bydgoskiego wydziału kontroli.

Ale to nie wszystko. O sprawie zostały jeszcze powiadomione: Komenda Główna Policji w Warszawie, Prokuratura Okręgowa w Gdańsku oraz Biuro Spraw Wewnętrznych Policji w Gdańsku.

W Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku potwierdzają, że pismo takie dostali.

- Wpłynęło do nas zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa dotyczące komendanta KPP w Chełmnie - potwierdza prokurator Mariusz Duszyński, p.o. rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - Jednak wysłaliśmy je do prowadzenia do Prokuratury Okręgowej w Toruniu.

Z kolei w gdańskim Biurze Spraw Wewnętrznych Policji nie chcą powiedzieć, czy pismo znają. Kom. Paweł Wdowicz, ekspert tegoż Wydziału, twierdzi, że nie może przekazać takich informacji. Nie umie jednak podać przepisu, zgodnie z którym nie może. Prosi o przesłanie pytań na maila. W odpowiedzi na niego... nie zdradza: czy pismo wpłynęło czy nie?
W Komendzie Głównej Policji w ogóle nie wdają się w szczegóły.

- W tej sprawie proponuję zwrócić się z pytaniami, zgodnie z właściwością, do Zespołu Prasowego w Bydgoszczy - zachęca insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy KGP.

Chociaż oficer prasowy KWP w Bydgoszczy zarzutów z postępowania dyscyplinarnego nie może ujawnić to wiemy, że tą sprawą zajmują się już nie tylko policjanci.

- Mogę potwierdzić, że o sprawie poinformowaliśmy także Prokuraturę Okręgową w Toruniu - podaje podinsp. Monika Chlebicz, oficer prasowy KWP w Bydgoszczy. - Nasze wewnętrzne postępowanie toczyć się będzie niezależnie od niego.
Komendant chełmińskiej jednostki nie przebywał w poniedziałek na zwolnieniu lekarskim.

- Na razie jest na służbie, ale sytuacja może się przecież zmienić, nie wiem czy we wtorek ta informacja będzie jeszcze aktualna - twierdzi Monika Chlebicz. - Mogę powiedzieć, że nie został zawieszony w obowiązkach.

Szybko powołali nowego zastępcę. W sobotę!

Potwierdzają się także nasze informacje o pośpiesznym powołaniu nowego zastępcy komendanta. Komendant wojewódzki KWP w Bydgoszczy zrobił to w... sobotę.

- Od soboty funkcję pierwszego zastępcy komendanta powiatowego policji w Chełmnie mł. insp. Tomasz Lubiejewski - poinformowała w komunikacie asp. Dorota Lewków, oficer prasowy KPP w Chełmnie. -To policjant z wieloletnim doświadczeniem, służbę w policji rozpoczął w 1993 roku.

Ostatnio mł. insp. Lubiejewski pracował w KPP w Świeciu na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego. Informacja o tym wciąż jeszcze widnieje na oficjalnej stronie świeckiej policji.

Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 22

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zenbicz

A pan komediant juz na L4 obrazu się rozchorowal jak pomyślał że nie tak dawno za podobne przewinienie wywalił 3 policjantów na zbity pysk . Napewno siebie też wywali jak tylko wróci mu zdrowie . Po tym za lekarza powinni się zabrać który wystawił L4 z rękawa.

m
multioperator@o2.pl

OD 12 LAT NIEPOSIADAJĄCY UPRAWNIEŃ:Doradca Opolskiego wojewody bez prawa jazdy. Śledztwo prowadzi PR w Lwówku Śląskim

6 kwi 2019 - Doradca wojewody jeździł bez prawa jazdy. ... policję pod koniec stycznia, kiedy zaparkował przy pasach niedaleko komendy policji w Nysie. W JEGO SPRAWIE INTERWENIOWAŁ KOMENDANT WOJEWODZKI ,ALE POWIATOWI NIE ODPUŚCILI egzaminatorowi Z WORD

G
Gość

Gówno mu zrobią, a gliniarz, który o tym doniósł będzie wywalony na zbity pysk!

G
Gość

Nic nie bedzie, zadnej amnestii !!!

G
Gość

Pewnie kuria też już wie o tej niefortunnej sprawie. Niedobrze, czarno to na razie widzę ale może będzie jakaś amnestia z racji Święta Policji?

d
dw

W naszych okolicznych wladzach i samorzadach chelminskich jest kolesiowski uklad zamkniety. Wszystkie decyzje lokalne sa podejmowane w kolach lowczych i na strzelnicach.Powinno to byc niestety przewietrzone.

J
Jhd

W Opolu Lubelskim pracuje policjantka z wyrokiem i wszyscy przymykska na to oko. Taka policja w Polsce.

d
dw

Chelminska policja toleruje i przymyka oko na jezdzących tirami piratow zwlaszcza "biedroniarzy" na waskiej drodze powiatowej Chelmno-Grudziadz przez Podwiesk.Mimo osobistych sygnalow i pisma z podpisami mieszkancow do Starostwa Chelmno horror na tej drodze trwa nadal.Czy ktos ma w tym interes finansowy?! PRZYKRO i WSTYD dalej pisać

G
Gość
2019-06-24T18:21:16 02:00, Gość:

Policja to największa grupa nierobów , pijarów , ludzi karaja , a siebie pouczająca. Banda nierobów

Jestes glupszy od swojego ojca. Strach sie bac co bedzie z twoim synem...

G
Gość
2019-06-24T18:21:16 02:00, Gość:

Policja to największa grupa nierobów , pijarów , ludzi karaja , a siebie pouczająca. Banda nierobów

To idź nierobie pracować w święta,noce użerając się z fusami różnej maści za 3 tysiące na miesiąc

G
Gość

Niewiarygodne. Uklady, znajomosci, reka reke myje,.. Dla przykladu powinni wywalic go z hukiem. Dyscyplinarnie.

G
Gregor
2019-06-24T19:01:47 02:00, Gość:

Ten facet powinien wylecieć dyscyplinarnie i to z hukiem! Ilu dobrych policjantów wykończył, to masakra. A kto kazał policjantowi jechać w ulewę motocyklem?? Wszyscy pamiętają, jak to się skończyło. Koniec z pis-owskimi układami!! Niech się tam u góry obudzą!

2019-06-25T00:32:36 02:00, ...:

a to ty po-lszewicka gnida z układami ?

2019-06-25T00:47:47 02:00, Ska:

Gnidą to ty jesteśpisiorku

To platformerska szmaty napewno

G
Gość

,,Napalona 20 letnia studentka AWFu szuka zadbanego pana na "SEKS" spotkaania, moje zdjęcia i kontakt na stronie: schacka.pl i wyszukaj mnie po niku: Monika20 napisz ,do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam,

S
Ska
2019-06-24T19:01:47 02:00, Gość:

Ten facet powinien wylecieć dyscyplinarnie i to z hukiem! Ilu dobrych policjantów wykończył, to masakra. A kto kazał policjantowi jechać w ulewę motocyklem?? Wszyscy pamiętają, jak to się skończyło. Koniec z pis-owskimi układami!! Niech się tam u góry obudzą!

2019-06-25T00:32:36 02:00, ...:

a to ty po-lszewicka gnida z układami ?

Gnidą to ty jesteśpisiorku

S
Ska
2019-06-24T19:01:47 02:00, Gość:

Ten facet powinien wylecieć dyscyplinarnie i to z hukiem! Ilu dobrych policjantów wykończył, to masakra. A kto kazał policjantowi jechać w ulewę motocyklem?? Wszyscy pamiętają, jak to się skończyło. Koniec z pis-owskimi układami!! Niech się tam u góry obudzą!

2019-06-25T00:32:36 02:00, ...:

a to ty po-lszewicka gnida z układami ?

Gnidą to ty jesteś

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3