- Córka powiedziała mi, że pani w przedszkolu kilka razy sprawdzała dzieciom główki. Okazało się, że trafiła na parę maluchów z wszami. Jestem przerażona, bo jeśli wszyscy rodzice nie zaczną z tym walczyć, nie uchronię dziecka przed wszawicą - martwi się pani Aneta ze Świecia.
Leczą indywidualnie
Jak widać, wszy to ciągle żywy problem. Łapiemy je w schroniskach, pociągach.
Pozbyć się ich można szybko, ale prawdą jest - co zauważa nasza Czytelniczka - że powodzenie zależy od wszystkich członków grupy, w której przebywamy my bądź nasze dzieci. - Jeśli jedna osoba ma wszy, cała rodzina powinna przejść terapię - radzi Hanna Doroszewska, farmaceutka z apteki "Bormed" przy ul. Klasztornej w Świeciu.
- Niestety, nie wszyscy to rozumieją, o czym sygnalizują mi pedagodzy szkolni i pediatrzy - mówi Teresa Maj, szefowa przychodni w Dolnej Grupie. - Wystarczy, że jeden rodzic nie zadba o higienę dziecka i problem przenosi się na innych uczniów. Niestety, nie możemy leczyć ich kompleksowo, czyli odwszawiać całych klas jednocześnie. To czynność zarezerwowana tylko dla rodziców.
Jest kilka preparatów
Owa czynność nie jest skomplikowana. Najpopularniejsze w walce z wszawicą są szampony. - "Paranit" za 39 zł, "Pipi" za 13,80 zł i saszetki na kontynuację leczenia, zawierające preparat odstraszający wszy. Jedna kosztuje 3,95 złotych - informuje Hanna Doroszewska i przypomina, że terapię trzeba powtórzyć po 9 - 10 dniach, gdyż wesz może zostawić we włosach jaja, czyli gnidy.
Po umyciu włosów trzeba wyczesywać je bardzo gęstym grzebieniem, który zbierze wszy z głowy.
Zalecam ścięcie włosów
Bywa, że włosy warto krótko ściąć. Zwłaszcza, gdy są długie i gęste. - Prawdą jest, że ich skrócenie bardzo pomaga w leczeniu wszawicy. Ja zawsze to zalecam - dodaje dr Maj, która spotyka się nadal z niekonwencjonalnymi metodami leczenia tej choroby. - Denaturat na głowę, a na to worek. Ta metoda, stosowana w przeszłości, nadal uchodzi za skuteczną. Stanowczo ją odradzam. Dziecko może być po tym oszołomione przez kilka godzin - ostrzega dr Maj.
Jak ustrzec się przed wszawicą? - Trzeba regularnie myć i czesać włosy - mówi dr Grażyna Abramek z przychodni w Świeciu.