Krajeński Park Krajobrazowy wspólnie z chiropterologiem dr. Mateuszem Ciechanowskim z Uniwersytetu Gdańskiego zorganizował warsztaty czynnej ochrony nietoperzy, podczas których liczono i inwentaryzowano te niezwykłe ssaki.
Chiropterolodzy z pracownikami KPK: Mirosławem Łebkiem oraz Krzysztofem Wojtkowiakiem prowadzili nocne odłowy nietoperzy w specjalne delikatne sieci chiropterologiczne w celu poznania składu gatunkowego wybranych stanowisk. Obserwacje nocne były również prowadzone z wykorzystaniem detektorów ultrasonicznych.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Liczenie i inwentaryzacja nietoperzy jest niezbędnym elementem ochrony tych ssaków. Monitoring liczebności kolonii rozrodczych pozwala na poznanie czynników ograniczających ich rozwój.
Te ssaki są bardzo pożyteczne. W ciągu nocy jeden nietoperz potrafi zjeść ilość owadów o masie równej 30 proc. swojego ciała. Dla zobrazowania warto dodać, że nocek rudy w ciągu jednej nocy może zjeść 500 komarów, natomiast licząca 500 osobników kolonia nocków dużych zjada w ciągu lata ok. dwie tony owadów w tym wiele szkodników. Oprócz tego że zjadają komary, które uprzykrzają nam życie, produkują odchody, które są cennym nawozem.
Podczas odłowów określano płeć, wiek i gatunek nietoperza, robiąc też pomiary wagi i długości ciała. Już podczas pierwszej nocy odłowów w sieciach znalazło się 30 nietoperzy z ośmiu gatunków, w tym nietoperz z zagraniczną (niemiecką) obrączką. Zakończone warsztaty przyniosły pierwsze stwierdzenie w obrębie Pomorza rozrodu nocka Brandta, gatunku znanego w północnym regionie Polski z zaledwie trzech stanowisk. Fauna nietoperzy KPK liczy już 14 gatunków. Liczenie odbyło się po raz trzeci. Powstanie raport dotyczący chiropterofauny na terenie KPK. Wnioski i wyniki raportu będą zaprezentowane podczas I Ogólnopolskiej Konferencji pn.
„Zrównoważony rozwój Pojezierza Krajeńskiego” w dniach 19-20 października.
Wideo: INFO Z POLSKI 20.07.2017